Një shqiptar në Paris zbulon misterin e ndërtimit të piramidave dhe ndryshon historinë antike të njerëzimit


Grande Pyramide K 2019 (Piramida e Madhe K 2019), një projekt për të cilin është punuar në mënyrë sekrete prej 6 vitesh sjell në dritë një autor të ri që ka lënë Parisin pa fjalë dhe pritet të jetë kryefjala e ditës ndërkohë që filmi i tij pritet të shpërndahet botërisht.

Njerëzimi i mahnitur ndër shekuj para madhështisë së piramidave dhe në mungesë të aftësisë për të kuptuar misterin e mënyrës së ndërtimit të tyre në një epokë ku teknologjia mungonte, ka hedhur hipoteza të ndryshme të përballueshme për arsyetimin e masës apo për imagjinatën njerëzore. Hipoteza që fillojnë me mitologjiken: “Piramidat janë ndërtuar nga gjigandët”; në hipotezat pseudo-historike pa logjikë mbështetëse: “Piramidat janë ndërtuar nga mijëra e mijëra krahë punë skllevërish”;  deri tek hipotezat fantashkencore: “ Piramidat u ndërtuan nga Alienët”.

Dhe pikërisht atëherë, kur teoritë janë konsumuar dhe është hequr dorë nga shpjegimi logjik, Fehmi Krasniqi, një shqiptar që jeton në Francë, së bashku me bashkë-producenten MSc. Olsa Vila e diplomuar ne Histori dhe Studime Europiane, zbuluan këtë mister të lashtë duke na ardhur me teorinë e tyre të pa kundërshtueshme. Të paktën kështu thonë spektatorët e parë që patën mundësinë ta shikonin filmin në premierën e tij në 28 shtator në kinemanë parisiene Club D’Etoile.

Ky film hedh poshtë një seri teorish dhe evidenton prova dhe fakte për ndërtimin e piramidës së Madhe të Keopsit. Filmi tregon në mënyrë të detajuar se si është ndërtuar piramida dhe veç kësaj, shpalos një seri të gjatë enigmash, të cilat deri më sot kanë qenë të pazgjidhura.

Me këtë film, Fehmiu guxon të hedhë poshtë teoritë, të cilat i mësojmë që në vegjëli në shkollë dhe na fton ta shohim të vërtetën mbi lindjen e qytetërimeve antike në mënyrë të pakonceptuar më parë. Filmi e vë spektatorin përpara fakteve të pakundërshtueshme dhe sfidon shkencetarë e studiues, të cilët përsërisin dhe përcjellin atë që u kanë lënë trashëgimi historianë të mëparshëm. Ai na fton të hapim mendjen dhe të bëhemi analitikë për informacionet që na ofrohen dhe jo t’i marrim ato si të mirëqena. E ardhmja është e njeriut analitik dhe kritik dhe që nuk e merr informacionin siç ia servirin, por guxon të hulumtojë.

Filmi dokumentar Grande Pyramide K 2019 e pati premierën e tij në Paris në 28 shtator dhe daljen e dytë në 4 tetor. Për shkak të kuriozitetit dhe interesit të jashtëzakonshëm që ka shkaktuar, vazhdon të shfaqet në salla të tjera në Francë dhe jashtë saj. Shpresojmë që së shpejti të kemi fatin ta shohim edhe në shqip.

Është koha që historia e antikitetit, ashtu siç ne e njohim, të rishikohet dhe Fehmi Krasniqi na dha bazat për këtë.

Më poshtë do të gjeni të përkthyera disa nga përshtypjet e spektatorëve francezë pasi kanë parë filmin:

Url : https://youtu.be/tb6jaFnUiws

‎Liliane le Blevec‎ tha se kjo është, “Një punë e jashtëzakonshme, shumë mirë e dokumentuar. Hapen shumë perspektiva të reja të historisë antike të njerëzimit. Mendoj që arkeologët duhet të lidhen me shkencëtaret për t’i parë këto të dhëna me thellë. Kishim parë që disa gjëra nuk shkonin në Egjipt dhe këtu në film provat janë evidente”.

Ndërsa Jean Noel Tribolo tha, “Fehmi Krasniqi shpjegon një teori përfundimisht reale dhe realiste për ndërtimin e piramidave. Faleminderit për këtë punë! Padyshim që do të dëgjojmë për të”.

Në datën 22 tetor, Fehmiu do të jetë live në Nurea TV dhe mund ta ndiqni në Linkun 

Site Web i filmit

Kanali Youtube

Faqja e Facebook ku mund të përditësoheni:

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale