Një planet i ngjashëm me Tokën? Në një tjetër yjësi - Business Magazine Albania

Një planet i ngjashëm me Tokën? Në një tjetër yjësi


Misioni i NASA-s në kërkim të planeteve, i quajtur Tess, ka zbuluar ekzoplanetin e tij të parë që mund të jetë i banueshëm, në përmasat e tokës. Planeti rrotullohet rreth një ylli 100 vite dritë larg tokës dhe është pjesë e sistemit shumë-planetar, TOI 700, në yjësinë Dorado.

Zbulimi u prezantua në Honolulu, në takimin e përvitshëm të NASA. Astronomët pohuan se zbulimi u bë përmes përdorimit të teleskopit hapsinor Spitzer. Ata kanë modeluar gjithashtu edhe mjedisin e mundshëm në planet, për të hetuar më tej kushtet e tij.

Si ndër planetet e para ku mund të ketë jetë, zbuluar jashtë sistemit tonë diellor ka entuziazmuar astronomët.

Planeti në përmasat e tokës e përfundon orbitën rreth diellit të tij në 37 ditë tokësore dhe merr, prej tij rreth 86 për qind të energjisë që dielli ynë i jep tokës.

Në studimet fillestare, ylli ishte menduarn të jetë më i nxehtë. kjo do të nxiste astronomët të mendonin se planetët që rrotullohen rreth tij nuk do të kishin temperatura të përshtatshme për jëtë. Por, përllogaritjet janë riparë sërish dhe parametrat e rinj tregojnë se planeti ishte i banueshëm.

Sciencealert

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0