Një model shqiptar për arsimin dhe formimin profesional, frymëzuar nga Zvicra

Aftesi per Pune

Nënshkruhet marrëveshja për fazën e dytë të projektit “Aftësi për Punë” mes Ministres së Financave dhe Ekonomisë, Znj. Anila Denaj dhe Ambasadorit të Zvicrës, Z. Adrian Maître. Kjo marrëveshje është në linjë me prioritetet e Qeverisë Shqiptare të përcaktuara në Strategjinë Kombëtare për Punësim dhe Aftësi, që synojnë të mbështesin punësueshmërinë dhe arsimin profesional të orientuar nga tregu i punës.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes, Ministrja Denaj u shpreh se “Aftësi për Punë” përbën një hallkë të rëndësishme në zinxhirin e reformimit të sistemit të arsimit dhe formimit profesional, duke synuar modernizimin e këtij sistemi me qëllim ofrimin e njohurive dhe kompetencave për të rinjtë dhe të rriturit.

Aftesi per Pune

Ambasadori i Zvicrës vlerësoi arritjet e fazës së parë të projektit, ku përfituan mbi 9700 të rinj e të reja, më shumë se 400 kompani pranuan mbi 1400 praktikantë dhe niveli i braktisjes së shkollës u ul nga 14,5% në 9,6%, duke premtuar mbështetje në vijim të fazës së dytë.

“Aftësi për Punë” mbështet krijimin e një modeli shqiptar që frymëzohet nga modeli zviceran në përputhje me standardet europiane”, u shpreh Ambasadori Maître.

Aftesi per Pune

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale