Majmuni të cilit iu implementua Nuralinku i Elon Musk, luan ping-pong me mendje - Business Magazine Albania

Majmuni të cilit iu implementua Nuralinku i Elon Musk, luan ping-pong me mendje

Edhe një herë, Musk bën të pamundurën të mundur. Një majmun me implante në tru të vendosura nga kompania Neuralink e Elon Musk tani është në gjendje të luajë ping-pong duke përdorur vetëm mendimet e tij. Dhe është realisht lojtar i mirë.

Elon Musk është personi më i pasur në botë, falë suksesit fenomenal të Teslës, e cila po transporton astronautët e NASA-s dhe po bën përparime në qëllimin e saj për të kolonizuar Marsin. Kështu që mund t’ju falet nëse keni harruar që Musk ka shumë iniciativa të tjera dhe disa kompani të tjera që ai drejton. Neuralink, projekti i tij për të lejuar njerëzit të kontrollojnë pajisjet vetëm përmes valëve të trurit, është diçka klasike për Musk.

Lexo: Keni menduar ndonjëherë se si duket një udhëtim me helikopter rreth Marsit? Falë NASA-s së shpejti mund ta zbuloni

Neuralink bën implante truri me shpresën që mund të përdoren për t’u dhënë njerëzve me quadriplegji aftësinë për të kontrolluar kompjuterët dhe pajisjet e tjera duke përdorur vetëm mendjet e tyre. Në të ardhmen, thotë kompania, njerëzit e shëndetshëm mund të bëjnë të njëjtën gjë. Një ditë, kjo mund të eleminojë nevojën për tastierë, të folurën që kthehet në tekst dhe të shkruarin në telefon.

Kompania sapo bëri një hap të madh drejt kësaj të ardhmeje. Ata vendosën dy nga pajisjet e tyre në trurin e një maka nëntë vjeçar me emrin Pager dhe më pas e mësuan atë të lëvizte një kursor kompjuteri dhe të luante ping-pong duke përdorur një levë. (Pager-it i pëlqen të luajë sepse kur i bën gjërat siç duhet, ai shpërblehet me lëng me banane përmes një tubi metalik.)

Ndërsa po luante Pager, pajisjet Neuralink regjistruan sinjalet në trurin e tij që i treguan dorës së tij të lëvizë levën lart, poshtë, majtas ose djathtas. Softueri i kompanisë mësoi të interpretojë këto sinjale të trurit si lëvizje dhe më pas i dërgoi këto lëvizje direkt në kompjuter, duke anashkaluar levën. Shumë shpejt, Pager ishte në gjendje të lëvizte kursorin dhe më pas të luante ping-pong, duke përdorur vetëm trurin e tij. Dhe ai luajti vërtet mirë. Pavarësisht se studiuesit e përshpejtojnë lojën për të provuar aftësitë e tij, Pager humbet vetëm një pikë gjatë videos, e cila titullohet në mënyrë të përshtatshme “Monkey MindPong”.

Lexo: Kompjuteri që lexon trurin e njeriut

Deri tani, të gjithë jemi mësuar me Musk i cili merr koncepte nga trillimet shkencore dhe punon për t’i kthyer ato në realitet. Ju mund të jeni duke ëndërruar ëndrra të mëdha për kompaninë ose karrierën tuaj, por të tijat janë jashtëzakonisht të mëdha. Por më pas ai i mbështet këto ëndrra të mëdha me shkencë të fortë dhe njohuri të thella, shumë prej tyre autodidakte. Dhe i përdor këto njohuri për të zgjeruar idetë tona për atë që është dhe nuk është e mundur.

Kjo është diçka që shumë themelues aspirojnë ta bëjnë, por shumë, shumë pak ia arrijnë. Kontrollimi i pajisjeve tona dhe komunikimi me njëri-tjetrin vetëm me fuqinë e mendimit? Kjo është vetëm diçka tjetër e pamundur që mund të bëhet e mundur, për shkak të Musk.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0