Një gotë alkool në ditë, një ditë më pak në jetë! - Business Magazine Albania

Një gotë alkool në ditë, një ditë më pak në jetë!

Një gotë alkool në ditë, një ditë më pak në jetë

Kjo është një tronditje e madhe. Siç rezulton, konsumimi i vetëm një gotë alkool në ditë – qoftë një gotë birrë, një gotë verë apo një gllënkë e pijes suaj të preferuar – mund të shkurtojë jetëgjatësinë tuaj me afërsisht dy muaj e gjysmë, thotë një ekspert.

Dr. Tim Stockwell, nga Canadian Institute for Substance Use Research, i tha Daily Mail se ata që pinë dukshëm më shumë alkool sesa kaq , rreth 35 pije në javë mund të humbin një jetëgjatësi prej dy vjetësh. Është një zgjim i ashpër për ata që mund të pëlqejnë të relaksohen me një gotë pinot pas një dite të gjatë, apo që shkojnë shpesh në orët e lumtura me miq apo kolegë. Alkooli mund të heqë vite nga jeta juaj, thotë eksperti. “Alkooli është droga jonë e preferuar rekreative. E përdorim për kënaqësi dhe relaksim, dhe gjëja e fundit që duam të dëgjojmë është se ai shkakton ndonjë dëm,” tha ai.

“Është ngushëlluese të mendosh se pirja është e mirë për shëndetin tonë, por fatkeqësisht, kjo bazohet në shkencë të dobët.” Për fat të keq, sipas doktorit, asnjë sasi alkooli nuk është e sigurt për ata që pinë , dhe pretendimet e tij mbështeten nga shkenca.

Kërkimet e fundit kanë treguar se konsumimi i alkoolit mund të rrisë rrezikun e disa sëmundjeve të caktuara, si kanceri, sëmundjet e zemrës, presioni i lartë i gjakut, goditja në tru, sëmundjet e mëlçisë dhe më shumë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Sipas CDC-së, mbi 20,000 njerëz humbin jetën çdo vit në SHBA nga kanceret e lidhura me alkoolin, ku “pija e moderuar” përkufizohet si një pije në ditë për gratë dhe dy pije në ditë për burrat.

Lexo edhe:Pamela Medha, finalistja në Women Startup Competition me një kompani të drejtuar në Kuvajt

Vitin e kaluar, Irlanda u bë vendi i parë që miratoi një ligj që kërkonte që shishet e alkoolit të etiketoheshin me paralajmërime për shëndetin, ndërsa Kanadaja rishikoi udhëzimet e saj shëndetësore që rekomandonin të shmanget konsumimi i më shumë se dy pijeve në javë. Kërkimet e Stockwell-it kanë gjetur një lidhje midis konsumimit të alkoolit dhe vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet, që bie direkt në kundërshtim me besimin e përhapur se një sasi e vogël alkooli mund të jetë e dobishme për shëndetin. Ndërsa vera e kuqe është besuar prej kohësh të jetë e mirë për zemrën në moderim, kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë, pasi disa kërkime kanë gjetur të kundërtën. “Të qenit në gjendje të pish është një shenjë se je ende i shëndetshëm, jo shkaku i të qenit në shëndet të mirë,” tha Stockwell.

“Ka shumë mënyra se si këto studime japin rezultate të rreme që interpretohen gabimisht si alkooli është i mirë për ju.”

nypost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0