Nis rikthimi i ngadaltë i Google, Youtube e Gmail - Business Magazine Albania

Nis rikthimi i ngadaltë i Google, Youtube e Gmail

Google

Duket sikur shërbimet kanë nisur të rikthehen sërish, por me disa mangësi (adresat e Gmail nuk po punojnë ende).

Në tërësi, u duk se një gamë e gjerë e shërbimeve të Google ranë për rreth një orë paraditen e së hënës. Ajo orë që përkoi me orë pune në shumë vende,  duke çuar në një rënie të lehtë në tregtinë për kompaninë Alphabet.

Ky është gjithashtu një alarm kujtues se sa është shtrirë Google dhe sa nga shërbimet tona — produktivitet, argëtim, banesë/shërbime janë të lidhura me një  furnizues të vetëm.

Ne pamë dhe dëgjuam nga të tjerë që shumë shërbime të Google nuk janë. Gmail, YouTube, Google Drive, Google Docs, Maps, Adwords dhe Adsense, Google Pay, Google Home, Nest dhe Chromecast i Google po përjetojnë të gjitha ndërprerje. Me qindra raporte kemi parë deri më tani nga e gjithë Europa, SH.B.A., Kanada, India, Afrika e Jugut, vendet në Amerikën Qendrore dhe Jugore, Australi dhe me gjasë më shumë.

Shërbimet ranë duke filluar nga rreth 11.30 paradite me orën e Britanisë së Madhe. Vetë Google.com duket se ende po punon, megjithëse i ngadaltë.

Disa kanë supozuar se flitet për llogaritë e Google – të cilat gjithashtu nuk po funksionojnë -ndonëse edhe kur përpiqeni të identifikoheni në shërbimet e Google në mënyrë të fshehtë, ato nuk po funksionojnë.

Deri më tani nuk ka patur ndonjë shpjegim për cfarë po ndodh.

Ky cilësohet si një dështim i madh për një sistem që është ndërtuar të jetë një nga drejtuesit më të mëdhenj të trafikut dhe aktivitetit në internet.

Techchrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0