Nis rikthimi i ngadaltë i Google, Youtube e Gmail

Google

Duket sikur shërbimet kanë nisur të rikthehen sërish, por me disa mangësi (adresat e Gmail nuk po punojnë ende).

Në tërësi, u duk se një gamë e gjerë e shërbimeve të Google ranë për rreth një orë paraditen e së hënës. Ajo orë që përkoi me orë pune në shumë vende,  duke çuar në një rënie të lehtë në tregtinë për kompaninë Alphabet.

Ky është gjithashtu një alarm kujtues se sa është shtrirë Google dhe sa nga shërbimet tona — produktivitet, argëtim, banesë/shërbime janë të lidhura me një  furnizues të vetëm.

Ne pamë dhe dëgjuam nga të tjerë që shumë shërbime të Google nuk janë. Gmail, YouTube, Google Drive, Google Docs, Maps, Adwords dhe Adsense, Google Pay, Google Home, Nest dhe Chromecast i Google po përjetojnë të gjitha ndërprerje. Me qindra raporte kemi parë deri më tani nga e gjithë Europa, SH.B.A., Kanada, India, Afrika e Jugut, vendet në Amerikën Qendrore dhe Jugore, Australi dhe me gjasë më shumë.

Shërbimet ranë duke filluar nga rreth 11.30 paradite me orën e Britanisë së Madhe. Vetë Google.com duket se ende po punon, megjithëse i ngadaltë.

Disa kanë supozuar se flitet për llogaritë e Google – të cilat gjithashtu nuk po funksionojnë -ndonëse edhe kur përpiqeni të identifikoheni në shërbimet e Google në mënyrë të fshehtë, ato nuk po funksionojnë.

Deri më tani nuk ka patur ndonjë shpjegim për cfarë po ndodh.

Ky cilësohet si një dështim i madh për një sistem që është ndërtuar të jetë një nga drejtuesit më të mëdhenj të trafikut dhe aktivitetit në internet.

Techchrunch

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale