Nga e hëna hapje më e madhe e aktiviteteve. Nuk ka transport publik dhe sport në ambientet e mbyllura

Rama

Nga e hëna nis hapja totale e aktiviteteve dhe jetës sociale në vend përjashtuar disa kufizime specifike. Kryeministria Edi Rama e ka bërë të ditur këtë gjatë komunikimin në rrjetet sociale.

Sipas tij, “nga e hëna, përveç transportit publik, aktivitet sportive në mjediset e mbyllura, nuk do të kemi më asgjë të mbyllur. Transportin publik ende nuk i hapim. Hiq palestrat, teatrot, kinema dhe klube nate, apo lokale lodrash për fëmijë. Bare, restorante, gjithçka do të jetë e hapur”.

Ai pranoi se ekspozimi do të jetë i lartë, veçanërisht tek baret dhe restorantet duke theksuar se ë shtë  e rrezikshme të ulesh në to dhe të mos respektosh rregullat dhe protokollin.

Lexo: Rama: Gjobë për bizneset që nuk aplikojnë për pagën e luftës

Kufizimi i daljeve do të  vazhdojë  për qytetet që janë shpallur zona të kuqe.

Sipas tij, fasha orare e vendosur ndikon në  dekurajimin e daljeve të tepërta, pasi në zonat e kuqe duhet të mbrohesh. Edhe daljet në  fundjvaë  vazhdojnë  të  kenë  kufizim.

Respektimi i masave duhet të vijojë sidomos gjatë verës tha Rama. Masat shtrënguese në turizëm ai i cilësoi si të domosdoshme, edhe pse kjo do të na japë një turizëm jo si vitet e tjera.

Duke iu referuar rritjes së numrit të të infektuarve dy ditët e mëparshme Rama tha se, në këtë fazë sjellja në raport me rregullat është decizive dhe nuk është çështje ekskluzive e inspektorëve, policisë në momentin e hapjes, por e vetëdijes dhe kontributit shoqëror.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale