Nga e hëna hapje më e madhe e aktiviteteve. Nuk ka transport publik dhe sport në ambientet e mbyllura - Business Magazine Albania

Nga e hëna hapje më e madhe e aktiviteteve. Nuk ka transport publik dhe sport në ambientet e mbyllura

Rama

Nga e hëna nis hapja totale e aktiviteteve dhe jetës sociale në vend përjashtuar disa kufizime specifike. Kryeministria Edi Rama e ka bërë të ditur këtë gjatë komunikimin në rrjetet sociale.

Sipas tij, “nga e hëna, përveç transportit publik, aktivitet sportive në mjediset e mbyllura, nuk do të kemi më asgjë të mbyllur. Transportin publik ende nuk i hapim. Hiq palestrat, teatrot, kinema dhe klube nate, apo lokale lodrash për fëmijë. Bare, restorante, gjithçka do të jetë e hapur”.

Ai pranoi se ekspozimi do të jetë i lartë, veçanërisht tek baret dhe restorantet duke theksuar se ë shtë  e rrezikshme të ulesh në to dhe të mos respektosh rregullat dhe protokollin.

Lexo: Rama: Gjobë për bizneset që nuk aplikojnë për pagën e luftës

Kufizimi i daljeve do të  vazhdojë  për qytetet që janë shpallur zona të kuqe.

Sipas tij, fasha orare e vendosur ndikon në  dekurajimin e daljeve të tepërta, pasi në zonat e kuqe duhet të mbrohesh. Edhe daljet në  fundjvaë  vazhdojnë  të  kenë  kufizim.

Respektimi i masave duhet të vijojë sidomos gjatë verës tha Rama. Masat shtrënguese në turizëm ai i cilësoi si të domosdoshme, edhe pse kjo do të na japë një turizëm jo si vitet e tjera.

Duke iu referuar rritjes së numrit të të infektuarve dy ditët e mëparshme Rama tha se, në këtë fazë sjellja në raport me rregullat është decizive dhe nuk është çështje ekskluzive e inspektorëve, policisë në momentin e hapjes, por e vetëdijes dhe kontributit shoqëror.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0