Nënë Tereza frymëzon-Mësimet e saj për ngritjen shpirtërore! - Business Magazine Albania

Nënë Tereza frymëzon-Mësimet e saj për ngritjen shpirtërore!


Javës së shkuar ju servirëm një frymë ndryshe nga ajo që jemi mësuar në portalet e sipërmarrjes dhe teknologjisë, atë të bamirëses më të shquar shqiptare në botë, në një promemorie të pagëzimit të saj si shenjtore në shtator të këtij viti: Nënë Terezës. Mësimet e saj vazhdojnë ende të frymëzojnë dhe të shërbejnë si guidë për miliona, pak rëndësi nëse janë këta njerëz të biznesit, lidershipit apo të tjerë.

Më poshtë sjellim pjesën e dytë të citimeve më të mira të Nënë Terezës:

1.”Nëse i gjykoni njerëzit, nuk keni kohë për t’i dashur ata.”

2. “Nëse nuk mund të ushqesh 100 njerëz, atëherë ushqe vetëm një.”

3. “Fjalët e ëmbla mund të jenë të shkurtra dhe të thjeshta për t’u thënë, por jehona e tyre është vërtetë e pafundme.”

4. “Jeta në mjerim është po aq e nevojshme sa puna vetë. Vetëm në parajsë do ta shohim se sa shumë u detyrohemi të varfërve që për shkak të tyre, na ndihmuan të duam Zotin më mirë.”

5. “Nëse nuk kemi paqe, është sepse kemi harruar se ne i përkasim njëri-tjetrit.”

6. “Dashuria intensive nuk matet, vetëm dhurohet.”

7. “Le të prekim të vdekurit, të varfrit, të vetmuarit dhe të padëshiruarit sipas mëshirës që kemi marrë dhe le të mos kemi turp ose të avashtë për të bërë punën kokulur.”

8. “Zoti nuk kërkon që të kemi sukses, ai kërkon vetëm që ti të përpiqesh.”

9. “Jo të gjithë ne mund të bëjmë gjëra të mëdha. Por mund të bëjmë gjëra të vogla me dashuri të madhe.”

10. “Edhe të pasurit janë të uritur për dashuri, për përkujdesje, për të qenë të dëshiruar, për të patur dikë të shtrenjtë pranë vetes.”

 

Lexoni këtu artikullin e javës së shkuar: Citimet e Nënë Terezës ju frymëzojnë të jeni një njeri më i mirë!

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0