Nënë Tereza frymëzon-Mësimet e saj për ngritjen shpirtërore!


Javës së shkuar ju servirëm një frymë ndryshe nga ajo që jemi mësuar në portalet e sipërmarrjes dhe teknologjisë, atë të bamirëses më të shquar shqiptare në botë, në një promemorie të pagëzimit të saj si shenjtore në shtator të këtij viti: Nënë Terezës. Mësimet e saj vazhdojnë ende të frymëzojnë dhe të shërbejnë si guidë për miliona, pak rëndësi nëse janë këta njerëz të biznesit, lidershipit apo të tjerë.

Më poshtë sjellim pjesën e dytë të citimeve më të mira të Nënë Terezës:

1.”Nëse i gjykoni njerëzit, nuk keni kohë për t’i dashur ata.”

2. “Nëse nuk mund të ushqesh 100 njerëz, atëherë ushqe vetëm një.”

3. “Fjalët e ëmbla mund të jenë të shkurtra dhe të thjeshta për t’u thënë, por jehona e tyre është vërtetë e pafundme.”

4. “Jeta në mjerim është po aq e nevojshme sa puna vetë. Vetëm në parajsë do ta shohim se sa shumë u detyrohemi të varfërve që për shkak të tyre, na ndihmuan të duam Zotin më mirë.”

5. “Nëse nuk kemi paqe, është sepse kemi harruar se ne i përkasim njëri-tjetrit.”

6. “Dashuria intensive nuk matet, vetëm dhurohet.”

7. “Le të prekim të vdekurit, të varfrit, të vetmuarit dhe të padëshiruarit sipas mëshirës që kemi marrë dhe le të mos kemi turp ose të avashtë për të bërë punën kokulur.”

8. “Zoti nuk kërkon që të kemi sukses, ai kërkon vetëm që ti të përpiqesh.”

9. “Jo të gjithë ne mund të bëjmë gjëra të mëdha. Por mund të bëjmë gjëra të vogla me dashuri të madhe.”

10. “Edhe të pasurit janë të uritur për dashuri, për përkujdesje, për të qenë të dëshiruar, për të patur dikë të shtrenjtë pranë vetes.”

 

Lexoni këtu artikullin e javës së shkuar: Citimet e Nënë Terezës ju frymëzojnë të jeni një njeri më i mirë!

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale