Citimet e Nënë Terezës ju frymëzojnë të jeni një njeri më i mirë! - Business Magazine Albania

Citimet e Nënë Terezës ju frymëzojnë të jeni një njeri më i mirë!


*Shkruar nga Bill Murphy, Inc.

Ndër portalet e ndryshëm të sipërmarrjes, është e zakonshme të gjejmë citime frymёzuese nga figura liderash. Por ky artikull është pak ndryshe, sepse përfshin një figurë ndryshe nga kёta tё fundit: Nënë Terezën, një murgeshë shqiptare katolike e cila shpenzoi të gjithë jetën e saj midis të varfërve në Kalkuta, dhe e cila zyrtarisht do të shpallet shenjtore në Shtator. (Vetë Papa Françesku e shpalli lajmin më 15 mars 2016)

Një laureate e çmimit Nobel për Paqen, Nënë Tereza kishte një jetë më të komplikuar se ç’pandehnin njerëzit për të në atë kohë, duke përfshirë një luftë të gjatë dhe të fshehtë me besimin e saj.

Mё poshtё janё 20 citimet e saj mё frymёzuese, edhe 19 vite pas vdekjes sё saj njerёzit vazhdojnё ende tё frymёzohen.

1. “Unë e di se Zoti nuk do të më japë asgjë që nuk mund ta përballoj. Vetëm uroj që të mos ketë shumë besim te unë.”

2. “Jeto në mënyrë të thjeshtë, që të tjerët të paktën të mund të jetojnë.”
(I atribuohet shpeshherë në mënyrë jo korrekte Gandit)

3. “Të qënit i padëshiruar, të të mos duan, të mos kenë kokëçarje për ty, unë mendoj se kjo është një uri më e madhe, varfëri më e madhe se ai person që nuk ka asgjë të hajë.”

4. “Ajo që ne ndjejmë se bëjmë është vetëm një pikë uji në oqean. Por oqeani do të ishte më i pakët për shkak të asaj pike që mungon.”

5. “Paqja fillon me një buzëqeshje.”

6. “Dashuria fillon në shtëpi, dhe nuk ka të bëjë me mënyrën se si e bëjmë…por sa dashuri vendosim kur bëjmë atë veprim.”

7. “Ji mirënjohës në gjërat e vogla sepse në to gjendet fuqia jote.”

8. “Gëzimi është lutje; gëzimi është fuqi; gëzimi është dashuri; gëzimi është një rrjetë dashurie me të cilën mund të kapni shpirtra.”

9. “Shpërndaj dashuri kudo që shkon. Mos lejo që askush që vjen te ty të largohet më pak i lumtur.”

10. “Një nga sëmundjet më të mëdha është të jesh askushi për gjithkënd.”

 

10 thënie të tjera do t’i publikojmë në një artikull të ngjashëm më vonë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0