Në SHBA punësimi rritet sërish në janar. Këto janë sektorët që udhëhoqën rritjen - Business Magazine Albania

Në SHBA punësimi rritet sërish në janar. Këto janë sektorët që udhëhoqën rritjen

Pavarësisht rritjes së rasteve të Omicron Covid-19, punëdhënësit amerikanë arritën të shtojnë mbi 450,000 vende pune muajin e kaluar falë punësimeve të fuqishme në restorante dhe bare, shitës me pakicë dhe punonjës të dërgesës së postës dhe pakove.

Sektori i hoteleri-turizmit, të cilin pandemia Covid-19 e ka goditur veçanërisht rëndë, shtoi më shumë se 150,000 vende pune në muajin e parë të 2022. Fitimi përfaqëson më të fundit në një varg numrash të fortë për sektorin, i cili përfshin restorante, hotele, kazino dhe parqeve tematike.

Koha e lirë dhe mikpritja ka shtuar mesatarisht 196,000 vende pune çdo muaj gjatë 12 muajve të fundit, shumë më përpara se çdo industri tjetër, pasi ajo rimëkëmbet nga më e keqja e pandemisë. Por falë mbylljeve të përhapura të bizneseve në vitin 2020, sektorit i mungojnë ende 1.8 milionë vende pune, ose 10.3%, krahasuar me vendin ku ishte punësimi në shkurt 2020.

Lexo edhe: “Të shtrihemi në shesh”. Protesta që nisi nga punëtorët e fabrikave në Kinë po “mbërthen” dhe SHBA-në. Kostot janë të mëdha

Shitja me pakicë pati fitime të shëndetshme pune në janar pasi punëdhënësit shtuan 61,400 listat e pagave, printimi i dytë më i mirë i industrisë gjatë 12 muajve të fundit. Dyqanet e shëndetit dhe të kujdesit personal punësuan 11,300, dyqanet e magazinave shtuan rreth 12,000 dhe klubet e magazinës u rritën me 16,700.

Shumë ekonomistë thanë se ishin të lumtur që panë që norma e pjesëmarrjes në fuqinë punëtore dhe raporti i punësimit ndaj popullsisë të rriteshin me 0.3 pikë përqindje në janar. Departamenti i Punës tha se rritja e shkallës së pjesëmarrjes ishte falë një rritjeje në madhësinë e popullsisë në grupmoshat që marrin pjesë në fuqinë punëtore me ritme të larta.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0