“Të shtrihemi në shesh”. Protesta që nisi nga punëtorët e fabrikave në Kinë po “mbërthen” dhe SHBA-në. Kostot janë të mëdha - Business Magazine Albania

“Të shtrihemi në shesh”. Protesta që nisi nga punëtorët e fabrikave në Kinë po “mbërthen” dhe SHBA-në. Kostot janë të mëdha

Lëvizja e re në formën e një proteste sociale “të shtrihemi në shesh” duket se ka fillaur të ketë shumë mbështetës. Lëvizja filloi mes punëtorëve të mbingarkuar të fabrikës kineze të djegur nga javët rraskapitëse 12-orëshe, gjashtë-ditore të punës dhe presioni i pandërprerë nga qeveria dhe shoqëria për tu ngjitur në karierrë.

Kështu, disa kinezë të gjeneratës “Millenium” formuan një lëvizje të fshehtë për të hequr dorë nga puna dhe presionet e shoqërisë.Të rinjtë amerikanë të klasës së lartë dhe të mesme, të mirëarsimuar po marrin pjesë gjithashtu në aksion, duke pretenduar se edhe ata janë djegur dhe po lënë punën për të mos bërë asgjë. Çfarë do të thotë kjo prirje për Kinën është e paqartë, por amerikanët që zgjedhin të shtrihen në vend të punës mund të përfundojnë më keq sesa mendojnë.

Është e vështirë të dihet saktësisht se sa amerikanë janë të shtrirë. Tregu i punës po sillet në mënyrë të çuditshme. Normat e lënies janë në nivelin më të lartë në më shumë se 20 vjet. Normalisht, ky do të ishte një lajm i mirëpritur, sepse amerikanët kanë ndryshuar punë më rrallë gjatë viteve, gjë që po kontribuonte në stanjacion të pagave. Pagat shpesh rriten kur njerëzit ndryshojnë punë. Por normat e larta të lënies mund të sinjalizojnë një ekonomi më pak dinamike këtë herë. Papunësia është e lartë dhe shumë vende pune janë të paplotësuara.

Lexo edhe: “Duan kushte më të mira”/Mungesa e fuqisë punëtore pritet të zgjasë në kohë sipas statistikave

Ajo që është edhe më e çuditshme janë raportet e shumta të djegies nga njerëzit në fillim të karrierës së tyre. Punët me fuqi të lartë si banka dhe drejtësia po përpiqen t’i pengojnë punëtorët e tyre të rinj të largohen nga puna. Sipas një sondazhi nga Fed i Nju Jorkut nga korriku, 2.3% e amerikanëve nën 45 vjeç po planifikojnë të largohen nga forca e punës, krahasuar me vetëm 0.9% të amerikanëve mbi 45 vjeç. Ishte një kohë kur ambicia admirohej; tani heqja dorë nga një karrierë mbledh 400,000 pëlqime në Tëitter.

Disa ekonomistë të punës spekulojnë se shumë amerikanë të papunë po marrin kohën e tyre për të gjetur karriera të reja dhe më të mira. Ata janë mundësuar nga përfitimet e larta të papunësisë dhe pagesat stimuluese që i lanë të mbushur me kursime dhe pa ku t’i shpenzojnë ato.

Në një farë mënyre është befasuese të shohësh amerikanë që ngrihen kundër kultit të punës dhe përçmojnë idenë e një karriere që i përcakton ata. Vërtetë, pandemia i detyroi njerëzit të rivlerësonin jetën e tyre dhe kombinimi i punës dhe kujdesit për fëmijët i la shumë të rraskapitur dhe të demoralizuar. Por, ndryshe nga punëtorët kinezë të fabrikave, njerëzit në botën e zhvilluar nuk kanë punuar kurrë kaq pak. Një studim vlerëson se midis viteve 1965 dhe 2003, burrat amerikanë fitonin gjashtë deri në tetë orë kohë të lirë në javë; gratë fituan katër deri në tetë. Dhe që nga viti 2003, koha e lirë është rritur më tej.

Lexo edhe: 20 milionë veta në SHBA hoqën dorë nga puna. A po vjen vala e “Dorëheqjeve” edhe në Evropë?

Amerikanët mund të ndihen të mbingarkuar, ndoshta nga teknologjia moderne ose më shumë detyrime familjare, por ata në fakt nuk po punojnë më shumë se gjeneratat e mëparshme. Pra, pse të shtriheni tani? Mund të ndodhë që puna është shumë më pak e këndshme kur nuk arrin të shoqërohesh me kolegë. Ose ndoshta mjegullimi i kufirit midis punës dhe shtëpisë vitin e kaluar e bëri punën të ndihej e pashmangshme. Disa e kuptuan se puna e vështirë nuk është për ta. Por kjo zgjedhje është një luks për të cilin mund të pendohen.

Shumë nga lajkatarët e gënjeshtrës ndoshta do të kthehen në punë përfundimisht; do të mbeten pa para ose do të mërziten. Por kohëzgjatja e bojkotit të tyre do të jetë e rëndësishme, sepse sa më gjatë të zgjasë aq më shumë do t’u kushtojë atyre. Historikisht, shumica e rritjeve të pagave që do të përjetoni në karrierën tuaj ndodhin para moshës 45 vjeç. Zhvillimi i aftësive dhe rrjetëzimi që ndodh në të 20-at dhe 30-at tuaja e vendosin karrierën tuaj për jetën. Puna është e vështirë kur filloni, por ju korrni përfitimet për dekada. Kjo i bën të 20-at dhe 30-at tuaja një kohë të tmerrshme për të pasur një krizë të moshës së mesme.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0