“Në rafte nuk ka më libra”. Kriza e zinxhirëve të furnizimit prek edhe industrinë e shtypshkronjave - Business Magazine Albania

“Në rafte nuk ka më libra”. Kriza e zinxhirëve të furnizimit prek edhe industrinë e shtypshkronjave

Kriza e zinxhirit të furnizimit gjatë vitit të kaluar ka prekur edhe industrinë e botimit të librave.   Në fillim të janarit, një anije e madhe detare që vinte nga Tajvani u bllokua në mes të Atlantikut, mbërritja e saj në portin e Nju Jorkut u vonua për shkak të bllokimit të portit. Moti i butë – dallgë të mëdha dhe erëra të fuqishme oqeanike – rrëzuan 60 kontejnerë në bord. 89 kontejnerë të tjerë u dëmtuan ndërsa anija u rrotullua në dallgë.

Brenda kontejnerëve ishin dy libra gatimi të shumëpritur të planifikuar për t’u botuar këtë pranverë: “Turqia dhe ujku” nga kuzhinieri i Nju Orleans, Mason Hereford dhe “Darkë vetëm Për Një” nga kolumnistja e New York Times, Melissa Clark.

Humbja e librave në detet e stuhishme pothuajse duket si një metaforë shumë e përshtatshme për tendosjen dhe kaosin që pandemia e koronavirusit ka shkaktuar në industrinë e botimeve, ndërsa ajo lufton për të përballuar çështjet e furnizimit, mungesën e letrës dhe një rritje të kërkesës.

Lexo edhe: FMN ul parashikimin e saj për rritjen globale me 0.4%. Këto janë shkaqet

Efektet e krizës kanë qenë të gjera: edhe ish-presidenti amerikan Donald Trump e ka pohuar, duke u ankuar në median amerikane “Fox Neës” për vonesat në printimin e më shumë kopjeve të një libri fotografik të presidencës së tij, të titulluar “Udhëtimi ynë së bashku”.

Sipas Trump, publikuesi i librit i tha: “Epo, ne kemi një problem: nuk mund të marrim letër. Ne nuk mund të marrim bojë. Nuk mund të marrim ngjitës. Nuk mund të marrim lëkurë për kopertinat.”

Ndërsa këto çështje janë të reja për Trump, industria botuese ka përjetuar vështirësi në zinxhirin e saj të furnizimit për muaj të tërë, duke ndikuar në datat e publikimit dhe disponueshmërinë e titujve të rinj.

Kriza në zinxhirin e furnizimit të industrisë së librit përkon me rritjen e kërkesës për libra të shtypur gjatë pandemisë. Shitjet e librave të shtypur në SHBA u rritën me 8.9% në 2021 krahasuar me 2020, që tashmë ishte 8.2% në krahasim me 2019.

The Guardian 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0