Në cilin vend do jetoje më i/e lumtur?

Në cilin vend do jetoje më i/e lumtur?


Organizata për Zhvilimin dhe Bashkëpunimin Ekonomik (OECD) ka deklaruar “Indeksin e një Jete më të Mirë” (Better Life Index). Kësaj rradhe në vend të renditjes së “top 10”-shes siç ndodh rëndom, organizata ia ka lënë në dorë vetë publikut për të vendour se cili është vendi më i mirë për të jetuar mes 34 shteteve të botës, të analizuar sipas 11 kritereve. Indeksi i lejon përdoruesit të kenë si prioritet aspekte të ndryshme të jetës, si shëndeti, puna, balancën mes jetës personale dhe punës për të vendosur mbi vendin më ideal për të jetuar.

Pew Research rendit Norvegjinë dhe Shtetet e Bashkuara si vendet më të mira për të jetuar. SHBA-të morën pikët më të larta përsa i përket mirëqënies financiare dhe të ardhurave personale, ndërsa Franca mori pikët më të larta për orët më të pakta në punë. Një motiv shumë i mirë për të qenë i/e lumtur.

Ndoshta, jo për t’u habitur, kombet skandinave, në mënyë të veçantë Norvegjia dhe Islanda rrëmbyen vendet e para në një rankim të përgjithshëm ku përfshihen të gjithë kriteret e vlerësimit, me treguesë të fortë në punësim, sigurinë në punë dhe faktorët mjedisorë.

Ndërsa të preferuarat për të patur shtëpi me hapësirë të madhe të kombinuar me perceptimin për një shëndet më të mirë janë Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Australia.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0