Në CES 2024 Samsung Electronics do të tregojë se si Inteligjenca Artificiale dhe modalitetet e përmirësuar mundësojnë eksperienca unike të kuzhinës - Business Magazine Albania

Në CES 2024 Samsung Electronics do të tregojë se si Inteligjenca Artificiale dhe modalitetet e përmirësuar mundësojnë eksperienca unike të kuzhinës

Samsung Electronics njoftoi se do të prezantoj në CES® 2024 produktet, aplikacionet dhe veçoritë më të reja të kuzhinës të Samsung, të mundësuar nga inteligjenca artificiale (AI) dhe lidhja SmartThings, duke mundësuar një ekosistem që ofron përvoja më të mira të ushqimit dhe kuzhinës. Produktet dhe veçoritë përmirësuara përfshijnë frigoriferin me 4 dyer Flex™ 2024 Bespoke AI Family Hub™+ , i cili është frigoriferi i parë i industrisë Internet of Things (IoT) i lançuar në 2016, i pajisur me veçorinë krejtësisht të re AI Vision Inside, panelin e ri Anyplace Induction Cooktop dhe përmirësime në shërbimin Samsung Food.

“Ne jemi krenarë dhe të emocionuar që po shfaqim këto veçori të përmirësuara të AI dhe lidhjes, të cilat përdorin teknologjinë më të fundit për të ndihmuar të gjithë të çojnë përvojat e tyre të ushqimit dhe kuzhinës në një tjetër nivel,” tha Moohyung Lee, EVP dhe Shef i Ekipit të Eksperiencës së Klientit. Biznesi i Pajisjeve Digjitale në Samsung Electronics. “Ne jemi të përkushtuar t’i mundësojmë përdoruesve të shijojnë përfitimet e shumta të ekosistemit tonë inovativ rreth ushqimit në një gamë të gjerë pajisjesh dhe veçorish.”

Karakteristikat e AI që mundësojnë udhëzime për ushqimin

Për të përmirësuar përvojën në kuzhinë, frigoriferi Flex™ me 4 dyer i vitit 2024 Bespoke AI Family Hub™+ ofron një sërë teknologjish inovative. Një veçori e re mbresëlënëse është AI Vision Inside, e cila përdor një kamerë të brendshme inteligjente që mund të njohë sendet që vendosen brenda dhe jashtë frigoriferit. Gjithashtu, është i pajisur me teknologjinë ‘Vision AI’, e cila mund të identifikojë deri në 33 artikuj të ndryshëm ushqimesh të freskëta bazuar në grupin e paracaktuar të të dhënave që përfshijnë afërsisht një milion fotografi ushqimore. Me listën e ushqimeve që është e disponueshme dhe e modifikueshme në ekranin Family Hub™+, përdoruesit mund të shtojnë gjithashtu manualisht informacionin e datës së skadencës për artikujt që dëshirojnë të mbajnë gjurmët dhe frigoriferi dërgon sinjalizime përmes ekranit të tij LCD 32″ për artikujt më parë duke arritur në atë datë.

​Gjithashtu, me ndihmën e funksionit Fridge Manager, i cili monitoron statusin e filtrit të ujit në frigorifer dhe sinjalizon kur nevojitet një zëvendësim, ekrani Family Hub™+ mundëson blerjen e filtrave të rinj të ujit nga Amazon me një klikim.

 

Funksionaliteti i ekranit të pajisjes nuk ndalet me kaq. Kuzhina e re e Samsung Anyplace Induction Cooktop dhe Slide-in Range janë të pajisura secila me një ekran LCD 7 inç, ku përdoruesit mund të shikojnë recetat që janë zgjedhur dhe ruajtur nga Family Hub™+ për të ndihmuar në përgatitjen e vakteve të tyre. Induksioni i ri Anyplace ofron gjithashtu përmirësime në veçoritë e tij bazë të gatimit, si ngrohja efikase dhe pa kufij e tenxhereve dhe tiganëve në çdo pjesë të pllakës së gatimit, falë teknologjisë së mbështjelljes së fletës së induksionit të Samsung. Dhe me aplikimin e xhamit kundër gërvishtjes në vend të një gote qeramike tipike, përdoruesit nuk do të duhet të shqetësohen për gërvishtjen e sipërfaqes së tyre të induksionit kur lëvizin enët e gatimit.

Për më tepër, aplikacioni Samsung Food, i cili tani mund të aksesohet në Family Hub™+, Anyplace Induction Cooktop dhe Slide-in Range, vjen me disa veçori të përmirësuara të AI. Tipari ‘Personalizoj’3 i mundësuar nga AI i lejon përdoruesit të përshtatin recetat për të pasqyruar kërkesat e tyre dietike përtej asaj që ishte në dispozicion më parë – vegan, fusion – për të akomoduar dieta pa gluten, peskatariane, pa qumësht dhe dieta të tjera. Ndërkohë, veçoria e re ‘Image-to-Recipe’ me Vision AI të përmirësuar tani njeh vaktet dhe artikujt e shumtë ushqimor nga fotografitë dhe eksploron pjatat që mund të bëhen me këta përbërës. Së fundmi, Plani i përshtatur i vakteve analizon informacionin e përdoruesve duke u lidhur me profilet e tyre Samsung Health për të krijuar vakte të personalizuara bazuar në nevojat e tyre shëndetësore.

 

Pajisjet dhe veçoritë e lidhura me energji artificiale për një kuzhinë të përmirësuar çdo ditë

Me frigoriferin me 4 dyer Flex™ Bespoke AI Family Hub™+ si pjesë qendrore, ekosistemi ushqimor ka të bëjë me mënyrën se si funksionet e AI në këto produkte kuzhine dhe shërbimi Samsung Food lidhen dhe mbështesin njëri-tjetrin, duke u mundësuar përdoruesve të kenë një marrëdhënie më të mirë me ushqimin e tyre gjatë gjithë ditës dhe duke ofruar një gamë të plotë të përvojave të zgjuara dhe të lidhura të kuzhinës.

Samsung Food gjithashtu lidhet me Samsung Health për sjellë më shumë përfitime në jetën e përdoruesve. Ky shërbimi përdor informacionin shëndetësor të mbledhur nga Samsung Health për të sugjeruar receta të shëndetshme dhe të përshtatshme. Pas kësaj, përdoruesit mund të dërgojnë udhëzime gatimi për këto receta tek pajisjet e tyre të ndryshme të kuzhinës me vetëm disa shtypje të tasteve.

Më pas është Tap View, i cili ofron komoditet më të madh duke i lejuar përdoruesit të pasqyrojnë lehtësisht ekranin e telefonave inteligjentë Galaxy në ekranin Family Hub™+. Për më tepër, përdoruesit mund të shijojnë gjithashtu aplikacionet YouTube dhe TikTok në ekranin e frigoriferit për më shumë informacion dhe argëtim.

Të gjitha këto përparime ndërtohen drejt qëllimit më të madh të Samsung për të zgjeruar ekosistemin e tij të lidhur pa probleme, të bazuar në AI, me fokusin kryesor për t’u ofruar përdoruesve përvoja superiore të kuzhinës që kërkojnë më pak përpjekje.

Përdoruesit mund të vizitojnë stendën e Samsung në CES® 2024 për të përjetuar inteligjencën artificiale të përmirësuar dhe lidhjen e ekosistemit inovativ në kuzhinë.

Rreth Samsung Electronics

 Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese.  Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve digjitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën news.samsung.com.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0