Në Britani, ju mund të porositni nje avion nga telefoni tuaj


Këtë vit, në Britani pritet të fillojë për herë të parë një shërbim i ri fluturimi, i cili do i lejojë njerëzit të porositin një avion nga telefoni i tyre.

Ky shërbim do i lejojë klientët të porositin udhëtime për më pak se 55 paund, në varësi të numrit të njerëzve në bord. “Waves Airline”, do të fillojë fluturimet komerciale në Korrik nga ‘Channel Islands’, por krijuesi i tij shpreson se ky shërbim i ngjashëm me UBER-in të përdoret në të gjithë Anglinë.

Ky projekt ka kushtuar 5 milionë paund dhe 3 avionët 14- vendësh fillimisht do të përdoren për të transportuar pasagjerë. Sipas krijuesit të tij, në tremujorin e parë të vitit 2018 do të mund të bëjnë fluturime në vende si Marrakech, Paris apo në jug të Francës.

ne-britani-ju-mund-te-porositni-nje-avion-nga-telefoni-tuaj-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: acp.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale