Ndryshimi midis shpenzimeve strategjike dhe jo-strategjike dhe pse ato janë të rëndësishme - Business Magazine Albania

Ndryshimi midis shpenzimeve strategjike dhe jo-strategjike dhe pse ato janë të rëndësishme


Kur vjen puna e të shpenzuarit para në biznesin tuaj, jo te gjitha shpenzimet janë të njëjta. Ka disa momente, ku një investim i vogël, mund të bëjë një kthim të kënaqshëm, si dhe raste kur një investim i madh mund të jetë një shpenzim i kotë parash. Suksesi qëndron në gjetjen e momentit dhe vendit të duhur për të kryer këto investime dhe kjo bëhet e mundur nëpërmjet ndjekjes së strategjive të caktuara.

Lexoni: Shqiptarët rrisin shpenzimet për kulturën

Shpenzimet strategjike

Një shpenzim strategjik, është një shpenzim i cili sjell fitim të menjëhershëm në biznes ose e mbron atë nga humbjet e mëtejshme. Shpenzime strategjike mund të quhen dhe shpenzimet që gjenerojnë të ardhura në një periudhë të dytë.

Shpenzime të tjera strategjike mund të quhen dhe mbrojtja e pronës intelektuale nëpërmjet regjistrimit ose krijimit të një patente. Shuma parash strategjike mund të shkojnë dhe për këshilluesit dhe trajnerët jashtë kompanisë suaj, ku ju do të keni mundësinë të kuptoni se cilat duhet të jenë objektivat e duhur, në mënyrë që kompania juaj të ketë sukses në treg, gjë e cila përkthehet dhë në gjenerime më të larta parash.

Shpenzimet jo-strategjike

Çfarë janë shpenzimet jo-strategjike? Marketing që nuk funksionon. Pjesëtarë skuadre që nuk janë produktivë e nuk sjellin diçka pozitive në mjedisin e punës. Shpenzime të kota që nuk ndihmojnë në zhvillimin dhe rritjen e produktivitetit të kompanisë.

Gjetja e balancës

Gjetja e balancës midis shpenzimeve strategjike dhe atyre jo-strategjike nuk është gjithmonë e lehtë. Duhet të jeni të qartë në objektivat tuaj, të cilët më pas duhet të ndiqen nga shpenzime strategjike që do të ndihmojnë në ecurinë e kompanisë. Nga ana tjetër, duhet të kemi kujdes dhe të jemi të vëmendshëm për çdo shpenzim të kotë e në momentin e identifikimit, të qenit strikt ndaj tyre është e rëndësishme.

Lexoni: 7 mënyra për të shmangur shpenzimet e tepërta gjatë festave të fundvitit

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0