Ndërtova një kompani prej 2 miliardë dollarësh. Ja cili është gabimi im më i madh dhe ja çfarë kam mësuar prej tij - Business Magazine Albania

Ndërtova një kompani prej 2 miliardë dollarësh. Ja cili është gabimi im më i madh dhe ja çfarë kam mësuar prej tij

gabimi

Amber Venz Box e kuptoi se ajo po ndiqte suksesin në të gjitha vendet e gabuara.

Amber Venz Box ishte një stiliste dhe blogere personale e kthyer në blerëse kur, në vitin 2011, në moshën 23-vjeçare, ajo themeloi rrjetin e komisioneve influencuese RewardStyle. Deri në vitin 2021, kompania me bazë në Dallas ishte zgjeruar në një platformë globale të marketingut me incluencer, e riemërtuar si LTK dhe fitoi një vlerësim prej 2 miliardë dollarësh. Ndërsa kompania u transformua, kështu u bë edhe kuptimi i qëllimit të themelueses.

“Jam rritur duke besuar se suksesi duhet të jetë shumë i dukshëm. Dhe përvoja ime profesionale para LTK ishte në komunikim. Pra, në vitet e para të kompanisë, më duhej të kisha shtypin dhe çmimet, të kisha të famshëm që përdornin produktet tona dhe të kisha investitorët e duhur. Më vjen turp të them se në fillim, pothuajse gjysma e kohës sime kaloi duke punuar në mënyrë maniake për t’i arritur ato gjëra.”

Lexoni: Si ndërtova një markë luksoze rreth mallrave bazike?!

Më pas, disa vite më parë, po flisja me një mik i cili është një sipërmarrës i mëtejshëm në karrierën e tij, James Beshara. U ndjeva mjaft emocionuese. Unë thashë: ‘Jam shumë … e trishtuar. Ka kaq shumë elementë të biznesit tonë që unë kam kërkuar dhe që nuk kanë dalë ashtu siç doja.’ Ai më tha: ‘E di, Amber, lumturia është pritshmëritë e tua minus realiteti.’ Kjo më bëri të mendoj shumë për prioritetet e mia.

Për fat të mirë, ndërsa unë isha duke ndjekur validimin e jashtëm, biznesi po rritej në mënyra që kanë rëndësi. Njerëz të afërt në vendin fqinj po përdornin platformën tonë dhe ata përfunduan duke qenë influencuesit më të mirë për ne. Ishte një pikë kthese për mua të kuptoja se kisha gabuar plotësisht. Ndërtimi i një biznesi mbi famën e të tjerëve nuk është sukses, ju bën të pambrojtur.

Sapo e kuptova këtë, filluam të përqëndroheshim në çlirimin e varësisë nga çdo personazh i famshëm ose platformë dhe lançuam aplikacionin tonë. Tani, si lidere, fokusohem në gjërat që kanë rëndësi. Më duhet të parashikoj: Cilat janë varësitë? Cilat janë ulje-ngritjet në produktin tonë? Çfarë i shtyn njerëzit brenda dhe i mban ata atje? Dhe çfarë mund të ndryshojë në lidhje me këtë?

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0