Nafta thyen rekordet e 30 viteve të tranzicionit - Business Magazine Albania

Nafta thyen rekordet e 30 viteve të tranzicionit

Importet e mallrave të akcizës shënuan rritje të ndjeshme në 6-mujorin e parë të vitit, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të pandemisë 2020, si dhe krahasuar edhe me të njëjtën periudhë të vitit 2019.

Rritjen më të madhe e shënoi importi i karburanteve, që gjatë këtij viti theu rekordet historike. Të dhënat zyrtare të Ministrisë së Financave pohuan se gjatë periudhës janar – qershor 2021 u importuan 285 mijë tonë naftë, me rritje 21% në raport me vitin 2020 dhe 23% më shumë se edhe në vitin normal 2019.

Burimet nga tregu i lidhën importet e larta të naftës me mosfunksionimin e ARMO-s, por ndërkohë ky vit ka shënuar rekorde edhe në krahasim me vitet e mëparshme, kur ARMO nuk punonte dhe në vend po realizoheshin punimet në projektet e mëdha të gazsjellësit TAP dhe HEC-eve në lumin Devoll. Sipas analizës së Ministrisë së Financave, importet e larta të karburanteve ishin kontribuuesi kryesor në rritjen e të ardhurave buxhetore në këtë periudhë.

Të ardhurat doganore në janar-qershor 2021 u realizuan në vlerën 84.7 miliardë lekë, 16.5 miliardë lekë ose 24.3% më shumë se 6-mujori 2020, si dhe 4.5 miliardë lekë ose 5.6% më shumë se plani i të ardhurave doganore për 6-mujorin e vitit 2021.

Sipas Analizës së 60 grupmallrave, 50% të kontributit në totalin e të ardhurave doganore e zënë 5 produkte dhe përkatësisht, karburant importi 23.7%, cigaret 12.5%, metalet bazë dhe artikujt prej tyre 6.1%, automjetet e përdorura me 4.4%, plastika dhe artikujt 2.7%.

Ministria e Financave referoi se, ndikimin më të madh në rritje krahasuar me 6-mujorin e vitit 2020 e kanë dhënë të ardhurat nga importi i karburanteve, automjetet e përdorura, metalet bazë dhe artikujt prej tyre, cigaret, veshje dhe tekstile dhe materialet e ndërtimit, me efekt +9.6 miliardë lekë si rezultat i rritjes së sasisë së importuar dhe ndryshimit të çmimit.

Importi i cigareve shënoi rritje më të lehtë me vetëm 2% në raport me 6-mujorin e parë 2020, me një sasi të zhdoganuar prej 1,286 tonësh. Importet e cigareve kanë shënuar luhatje nga viti në vit gjatë dekadës të ndikuara nga akciza, kontrabanda dhe shtrëngimi i masave për pirjen e tij.

Importet e kafesë u rritën me 4% në 6-mujorin e parë, duke shënuar mbi 4100 tonë në sasi. Ato ishin gjithashtu më të larta se viti normal 2019 ku u importuan rreth 4 mijë tonë. Importet e birrës shënuan 18,930 hektolitra me një rritje 18% nga viti i pandemisë dhe 10% në raport me vitin normal 2019.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0