Mozilla njofton se nuk do të ofrojë më sistemin operativ

Mozilla njofton se nuk do të ofrojë më sistemin operativ për Firefox OS


Mozilla i ka dhënë fund ambicjeve të saj në botën mobile duke njoftuar se nuk do të ofrojë më sistemin operativ për telefonët Firefox OS.

Kjo tërheqje ishte suprizuese sepse Mozilla e konsideronte sistemin operativ si një ndër projektet e saj më madhore. Disa operatorë e ndoqën nismën e Mozilla e megjithatë kjo alternativë me kosto më të ulët sesa telefonët Android dhe iOS nuk gjeti kurrë mbështetjen e supozuar.

Kjo mbase për vetë faktin se në botën mobile bëhet fjalë për një garë tjetër. Mozilla shpresonte se aplikacionet e bazuara në HTML5 janë e ardhmja. Po janë e ardhmja në desktop por jo akoma në platformat mobile. Kjo do të thotë të distancohej nga aplikacionet mobile me të cilat operojnë platformat rivale si Android dhe iOS.

Për të pasur sukes, Firefox OS duhej të përqafohej nga zhvilluesit e aplikacioneve, e cila në teori ishte e pamundur. Aplikacionet e bazuara në HTML5 duhet të përshtaten për harduerët mobile si giroskopët dhe kamerat.

Duke qenë se ky sistem operativ është një projekt me burim të hapur me shumë gjasa do të vijojë të jetojë edhe në të ardhmen në një formë apo tjetrën. Vetë Mozilla e konfirmoi këtë gjë duke thenë se do të vijojë me eksperimente të reja në të ardhmen.

/PC World Albanian/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0