Motivimi vjen nga vetvetja - Business Magazine Albania

Motivimi vjen nga vetvetja

Motivimi vjen nga vetvetja

Kur përpiqeni të arrini diçka në jetë ose në punë, është e natyrshme që të mbuloheni nga mendimet negative. Por frymëzimi i duhur është ai që mund të ndihmojë, kur ndiheni të humbur, në një pikë të jetës.

Të tjerët që kanë arritur gjëra të mëdha kanë qenë po ashtu në situata ku kanë humbur qëllimin e tyre. Por ata i kapërcyen ato, duke motivuar veten e tyre, dhe liruar atë nga zinxhirët e padukshëm të negativitetit.

1.”Mënyra më e mirë për të fituar para, është të mos e bësh paranë si qëllimin tënd kryesor. Ka njerëz të mëdhenj të cilët motivimin kryesor e kanë pasur fitimin e parasë. Kjo ishte rruga e tyre drejt dështimit. Gjatë rrugës humbën thelbin e vërtetë të të mësuarit për të bërë diçka mirë,dhe për të ndërtuar diçka më të mirë se kushdo tjetër”.-H.Ross Perot

2.”Asnjë yll nuk humbet mbasi e kemi parë, ne gjithmonë mund të jemi ata që kemi qenë.”-Adelaide Anne Procter

3.”Një kampion përcaktohet jo nga fitoret e tij, por nga mënyra se si  mund të rekuperohet kur bie. Unë kam rënë disa herë. Çdo herë që bie thjesht ngrihem, pastrohem nga pluhuri dhe lutem që të jem në gjendje të bëj më mirë”.-Serena Williams

4.”Zot, ne e dimë se çfarë jemi, por nuk e dimë se çfarë mund të jemi.”-William Shakespeare

5.”Jeta tkurret ose zgjerohet në përpjestim me guximin e dikujt”.- Anais Nin

Lexo:10 thënie motivuese nga sipërmarrës të suksesshëm

Motivimi vjen nga vetvetja

6.”Nëse doni të ngrini dikë lart, ngrini dikë tjetër”.-Booker T.Washington

7.”Dëgjoni veten dhe në atë qetësi mund të dëgjoni zërin e Zotit”.-Maya Angelou

8.”Edukimi kushton para, po ashtu dhe injoranca”.-Moser Claus

9.”Për të zbuluar potencialin tuaj të vërtetë, së pari duhet të gjeni kufijtë tuaj, dhe pastaj të keni guxim t’i kapërceni ato”.– Picabo

10.”Jini vetvetja, sepse origjinali vlen më shumë sesa një kopje”.-Suzy Kassem

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0