Mos braktisni Shqipërinë! Rrëzoni neodiktaturat. Mesazhi i Arben Dukës, kryetar i PPA, për të rinjtë

Mos braktisni Shqipërinë

Në një ditë rëndësishme si 8 Dhjetori, dita e lirisë dhe rinisë, Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste ka ndarë një mesazh për të rintë shqiptarë, duke i ftuar ata të mos e praktisin vendin dhe të luftojnë fort për të.

Lexoni më poshtë mesazhin e plotë të tij:

Mos braktisni Shqipërinë! Rrëzoni neodiktaturat!! Ky është apeli im publik për të rinjtë në ditën insiruese të tyre.

Edhe pas 30 vitesh dita e rinisë na tregon dështimet tona.

Tre janë dështimet më të mëdha të tranzicionit:

  1. Mungesa e democracisë funksionale,
  2. Mungesa e shtetit ligjor dhe
  3. Mungesa e alternativave për të rinjtë që i detyron të braktisin vendin.

Keq-qeverisja e Rilindasve po e bën Shqipërinë një vend me më pak të rinj.

Shqipëria është sot një vend ku të rinjtë gjejnë më pak shpresa dhe më shumë keq-qeverisje, varfëri dhe alternativa mbijetese apo suksesi.

Lexo: Richard Branson përcjell mesazhe shprese dhe inkurajimi për GEW 2020

Shqiptarët kanë më pak shpresë, më pak fëmijë të lindur dhe më pak të rinj.

Thirrja nga zemra: “E duam Shqipërinë si gjithë Europa” duhet të buçasë më fort, duhet të krijojë shpresë reale për të rinjtë dhe duhet t’i kujtojë fundin e hidhur politik çdo lideri arrogant dhe të babëzitur.

Kombi shqiptar duhet ta mbështesë zhvillimin e tij tek aspiratat progresiste të të  rinjve shqiptarë.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale