Modelet më të fundit të Writer mund të gjenerojnë tekst nga imazhet duke përfshirë diagramët dhe grafikët - Business Magazine Albania

Modelet më të fundit të Writer mund të gjenerojnë tekst nga imazhet duke përfshirë diagramët dhe grafikët

Writer

Writer një startup në San Francisko po punon për të krijuar produkte gjeneruese të shkrimit të AI me ndërmarrjen në qendër. Kompania njoftoi një aftësi të re për modelin e saj Palmyra që gjeneron tekst nga imazhet, duke përfshirë diagramët dhe grafikët, të quajtur Palmyra-Vision.

May Habib, bashkëthemelues dhe CEO i kompanisë, thotë se ata morën një vendim strategjik për t’u përqendruar në përmbajtjen multimodale dhe të qenit në gjendje të gjenerojë tekst nga imazhet është pjesë e kësaj strategjie. “Ne do të fokusohemi në hyrjen multimodale, në gjenerimin e tekstit dhe njohuritë që shpërndahen përmes tekstit”, tha Habib.

Duke ndjekur këtë strategji kompania ka vendosur të analizojë imazhet, në vend që t’i prodhojë ato, të paktën tani për tani. Ajo rezervon të drejtën për të krijuar diagramët dhe grafikët në një moment nga të dhënat, por kjo nuk është diçka që ata po bëjnë për momentin. Ky version i veçantë përqendrohet në gjenerimin e tekstit nga ato lloj imazhesh. Kompania përdor një model të shumëfishtë për të prodhuar rezultatet e Palmyra Vision, ku secili model ka një punë specifike për të bërë në përcaktimin e asaj që është në imazh dhe më pas gjenerimin e tekstit me saktësi, sipas Habib.

Kjo ka një sërë rastesh përdorimi, duke përfshirë një website të tregtisë elektronike që gjeneron tekst nga mijëra imazhe në ndryshim për të mbushur faqen e internetit me mallrat më të fundit, pa pasur nevojë që njeriu të vazhdojë me çdo ndryshim, ose duke interpretuar automatikisht pikat kryesore nga diagramët dhe grafikët. Një shembull tjetër është një kontroll i pajtueshmërisë.
Nëse do të merrni shembullin e një kompanie farmaceutike, ajo mund të përdorë Palmyra-Vision për të kryer një kontroll të automatizuar të pajtueshmërisë së FDA-së kundrejt kopjes së reklamës, duke u siguruar që reklama të jetë në përputhje me rregulloret e FDA-së siç përshkruhet në një dokument shoqërues, e konkretizuar në shembullin më poshtë:
Në fund produkti mund të interpretojë dhe përmbledhë shënimet e shkruara me dorë në tekst, por Habib thotë se kërkon trajnimin e modelit për raste të përdorimit individual, si p.sh. mjekësore ose sigurime, në mënyrë që saktësia të jetë aty.

Habib thotë se ajo nuk rekomandon përdorimin e këtyre mjeteve pa një rishikim njerëzor si pjesë e rrjedhës së punës. Ajo beson se kjo është absolutisht thelbësore, sepse çdo model mund të shpikë gjërat, ose thjesht t’i gabojë faktet dhe është e rëndësishme që njerëzit të kontrollojnë rezultatet. Ndërsa ata gjithmonë e rekomandojnë këtë për çdo klient dhe shumica e kuptojnë atë në këtë pikë, ajo beson se përfundimisht do të kërkojë një rrjedhë pune më të automatizuar për t’a bërë atë të ndodhë vazhdimisht te klientët, diçka për të cilën ajo thotë se po punojnë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0