Ministri bullgar i IT-së: "Marrëveshje për uljen e tarifave roaming me vendet e Ballkanit Perëndimor"

Ministri bullgar i IT-së: “Marrëveshje për uljen e tarifave roaming me vendet e Ballkanit Perëndimor”


Një memorandum në nivel qeveritar mbi tarifat roaming do të nënshkruhet brenda muajit me vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipërinë, Bosnjë Herzegovinën, Republikën e Maqedonisë, Serbinë dhe Malin e Zi, tha ministri bullgar i Transportit, Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit, Ivaylo Moskovski ditën e djeshme.

Kjo do t’u mundësojë operatorëve të telekomit të nënshkruajnë marrëveshje me njëri-tjetrin në mënyrë që të ulin çmimet.

Ne nuk mund të kemi një pagesë prej 6-7 leva (njësia monetare bazë e Bullgarisë) në minutë me Republikën e Maqedonisë, Bosnjën ose Serbinë. Këto janë çmime monstruoze,” tha Moskovski, duke shtuar se pret që operatorët të nënshkruajnë marrëveshjen deri në fund të vitit 2017.

Duke folur në një forum, ai tha se gjatë presidencës së Këshillit Bullgar në Bashkimin Europian në vitin 2018, detyra kryesore e Bullgarisë do të ishte angazhimi i saj për pranimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

Lidhja e Ballkanit Perëndimor është shumë e rëndësishme për përfundimin e korridorit të 8 të transportit për lidhjen Sofje-Shkup me një infrastrukturë adekuate. Infrastruktura e transportit në përgjithësi do të japë një perspektivë të zhvillimit jo vetëm për Ballkanin por edhe për të gjithë Bashkimin Europian,” u shpreh Moskovski.

burimi: BalkanEu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0