Meta po paguan dividentin e parë, autorizon 50 miliardë dollarë blerje - Business Magazine Albania

Meta po paguan dividentin e parë, autorizon 50 miliardë dollarë blerje

Meta njoftoi të enjten se do të paguajë një divident tremujor për herë të parë dhe tha se autorizoi një program të zgjeruar të blerjes së aksioneve prej 50 miliardë dollarësh.

Kompania do të paguajë një divident për aksion prej 50 cent, duke iu bashkuar homologëve të Apple, Microsoft dhe Oracle, të cilat të gjitha kanë pagesa të rregullta. Bordi synon të emetojë një divident në para në baza tremujore, në varësi të kushteve të tregut.

Meta e bëri të ditur lajmin së bashku me gjendjen financiare të tremujorit të katërt, të cilat kryesuan vlerësimet në krye dhe në fund.

“Futja e një dividenti thjesht na jep një program më të balancuar të kthimit të kapitalit dhe një fleksibilitet të shtuar në mënyrën se si ne e kthejmë kapitalin në të ardhmen”,  tha shefja financiare Susan Li.

Aksionet u rritën më shumë se 14% në tregtimin e zgjatur. Dividenti do t’u paguhet në mars të gjithë aksionerëve të regjistruar që nga data 22 shkurt.

 

Meta

 

Rritja pas tregut vazhdon një bum në aksionet e Metës pasi kapitali i tregut të kompanisë pothuajse u trefishua në vitin 2023. Aksioni eklipsoi rekordin e tij të vitit 2021 muajin e kaluar. Me një kapitalizim aktual tregu prej 1 trilion dollarësh, autorizimi i zgjeruar është i barabartë me rreth 5% të aksioneve në qarkullim. Kompania kishte 30.9 miliardë dollarë në dispozicion për riblerjen e aksioneve që nga dhjetori.

As Amazon dhe as Alphabet nuk kanë paguar ndonjëherë një dividend. Microsoft lëshoi ​​dividentin e tij të parë në 2003, ndërsa Oracle u iniciua në 2009.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0