Messi fiton betejën ligjore, mund të regjistrojë një markë personale

Lionel Messi

Futbollisti Lionel Messi mund të regjistrojë një markë tregtare nën emrin e tij. Kështu vendosi Gjykata Europiane e Drejtësisë pas një beteje ligjore nëntë vjeçare të futbollistit.

Një gjykatë e zakonshme në vitit 2018, argumentoi se fama e futbollistit Messi do të bënte që marka e tij të ngatërrohej me markën spanjolle të çiklizmit Massi. Që prej 2011, Messi është përpjekur të regjistrojë një markë tregtare nën emrin e tij në të gjithë BE-në me një logo që përbëhet nga shkronjat e emrit të tij, ku shkronja M kishte një dizenjo të veçantë.

Lexoni: Pas Cristiano Ronaldo-s edhe Messi bëhet miliarder

Kompania Massi apeloi kërkesën e futbollistit në Zyrën e Pronësisë Intelektuale të BE-së (EUIPO), duke thënë se emrat e markave tregtare do të ishin shumë të ngjashme. EUIPO vendosi në favor të kompanisë spanjolle Massi ndërsa ky vendim u apelua në gjykatë, e cila e hodhi poshtë. EUIPO dhe Massi apeluan vendimin e 2018 në GJED.

Messi, 33 vjeç, i cili mban fanellën me numrin 10, është kurorëzuar futbollisti më i mirë i vitit gjashtë herë dhe është futbollisti më i paguar në botë, sipas Forbes. Fitimet e tij totale për vitin 2020 arritën 126 milionë dollarë.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale