Mercedes Vision AVTR, Avatari i panairit të teknologjisë CES


Mercedes Vision AVTR, është padyshim avatari mes tokësorëve, në panairin e teknologjisë në Las Vegas, CES 2020.

Prezantimi i automjetit të ri, Mercedes Vision AVTR, është mahnitës. Ajo është e ardhmja që sheh Mercedes Benz në fushën e teknologjisë së automobilëve. Kompania gjermane, i imagjinon makinat e veta si krijesa të gjalla dhe Vision AVTR, e frymëzuar nga filmi fantastiko-shkencor Avatar, është dëshmia më e mirë.

AVTR vjen me një dizajn të frymëzuar nga bota e Pandorës, universi imagjinar, ku zhvillohet filmi i regjisorit James Cameron me krijesat e tij ngjyrë blu. Objektivi është të demonstrohet një mundësi ndërveprimi: njerëz, makina dhe natyra.

Projektuesit gjermanë janë shprehur se, “Ne nuk donim të krijonim një makinë. Ne donim të krijonim diçka që i ngjan një organizmi të gjallë”.

Lexo: 6 shembuj të aplikimit të inteligjencës artificiale në jetën reale

Makina ka shumë njësi praktike ndërkohë që design i tyrë është më shumë i stilit Hollivudian.

Ajo është në gjendje të regjistrojë rrahjet e zemrës së pasagjerit dhe frymëmarrjen e tij, pasi të vendoset dora në njësinë e kontrollit. Nëse pasagjeri ngre dorën, një menu projektohet në pëllëmbë dhe ai mund të zgjedhë funksione të ndryshme. AVTR është elektrike dhe mund të zhvendoset edhe anash. AVTR është vetëm një koncept ndaj mos prisni që ta shikoni fort shpejt në rrugë.

SlashGear

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale