Menaxherët, si mund të gjejnë kohë për të zhvilluar veten -

Menaxherët, si mund të gjejnë kohë për të zhvilluar veten

Menaxherët

Të qenit një menaxher i suksesshëm sot është një sfidë e vështirë që kërkon të përballeni me shumë “dhe”;të mbështetni anëtarët e ekipit dhe të ndikoni ndaj palëve të larta të interesit; të bëni progres në punën e përditshme dhe të zgjidhni problemet e papritura; të arrini objektivat  dhe të mendoni në mënyrë strategjike. Në mes të  “mbingarkesës dhe”, nuk është çudi që menaxherët shpeshherë janë personat më pak të interesuar në organizatë për të vënë në prioritet zhvillimin e tyre të karrierës.

1.Dallimi midis të thënës dhe të bërës

Klientët shpesh na tregojnë se ata gjejnë motivim dhe kënaqësi në rolin e tyre si menaxherë për të ofruar ndihmë dhe mbështetje në zhvillimin e karrierës së anëtarëve të ekipit tyre – megjithëse ata nënvlerësojnë rëndësinë e modelimit të kësaj sjelljeje për vete.

2.Barriera e zvarritjes

Me kaq shumë kërkesa , është e kuptueshme që menaxherët rrallë kalojnë kohë në zhvillim jashtë organizatës së tyre. Sfidat për të gjetur kohën dhe mundësinë për të mësuar në vende të ndryshme dhe me njerëz të rinj shpesh ndihen të pashmangshme dhe renditen në kategorinë e “duhet të bëhet” në vend të “do të bëhet”.

Lexo edhe: Si të menaxhoni ngarkesën kur ka largime nga puna

3.Kthimi i kohës

Shpesh dëgjojmë menaxherë që thonë: “Nuk kam kohë të investoj në zhvillimin tim. Do të marr një moment kur gjithçka të qetësohet, ose kur ky projekt të përfundojë, ose kur të rekrutoj këtë person, etj.” Ky lloj mënyre të menduarit mbajnë menaxherët shtrirë në kthimin e kohës, që do t’i pengojë avancimin e tyre të karrierës në të ardhmen.

Sa më shumë menaxherët të  marrin kontrollin e zhvillimit të tyre, aq më mirë do të jenë ata në gjendje të shmangin gabimet e karrierës që do të pengojnë rritjen e tyre. Dhe sa më shumë anëtarët e ekipit të tyre shohin ndikimin pozitiv të investimit në zhvillimin e tyre të karrierës, aq më të prirur janë ata të bëjnë të njëjtën gjë. Ndihma për menaxherët ndihmon të gjithë të suksesshëm në karrierat e tyre të ndërlikuara.

HBR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0