Me duart plot, Bill Gates mbështet revolucionin e tualetit


Si një nga njerëzit më të pasur në botë dhe filantropistët më aktiv, Bill Gates zakonisht i ka duart plot. Por këtë herë jo me para, por me jashtëqitje.

Kjo ishte një surprizë për të gjithë pjesëmarrësit në panairin në Pekin, kur Gates u shfaq me një kavanoz në dorë me jashtëqitje njeriu.

Ky detaj ishte një përpjekje për të tërhequr vëmendjen për një problem që prek vendet në zhvillim kudo në botë:  mungesa e tualeteve.

“Vende pa kanalizime janë shumë të rrezikshme. Fëmijët kur janë jashtë duke luajtur, ata janë duke u ekspozuar gjithë kohën, dhe kjo është arsyeja pse ne e lidhim këtë jo vetëm me cilësinë e jetës, por me sëmundjet dhe vdekjen dhe me kequshqyerjen”, u tha ai të pranishmëve.

Miliarderi ka përdorur një pjesë të konsiderueshme të pasurisë së tij për të siguruar mjedise sanitare të pastërta dhe të rehatshme për pothuajse gjysmën e popullsisë së botës që vuan për to.

“Kur mendon për gjërat bazike, që janë shëndeti dhe ushqimi i mjaftueshëm, ti mendon se dhe një tualet i mirë përfshihet në këtë listë,” tha Gates.

Gates ishte në Pekin të martën për “Reinvented Toilet Expo”, një forum i organizuar nga Fondacioni Bill & Melinda Gates që shfaq teknologji të ndryshme tualeti në vend të kanalizimeve, duke bërë më të lehtë dhe më të lirë instalimin e pajisjeve.

Ekonomia e 2-të në botë po bën një përpjekjeje për të përmirësuar banjat e saj, një fushatë që Presidenti Xi Jinping e ka quajtur “revolucioni i tualetit”.

“Kina ka bërë një progres të madh në përmirësimin e shëndetit dhe higjenës publike për miliona njerëz,” tha Gates.

“Kina ka një mundësi për të nisur një kategori të re të zgjidhjeve të reja për higjenën sanitare nga e cial do të përfitojnë miliona njerëz në mbarë botën”.

/Straitstimes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale