Me duart plot, Bill Gates mbështet revolucionin e tualetit

Me duart plot, Bill Gates mbështet revolucionin e tualetit


Si një nga njerëzit më të pasur në botë dhe filantropistët më aktiv, Bill Gates zakonisht i ka duart plot. Por këtë herë jo me para, por me jashtëqitje.

Kjo ishte një surprizë për të gjithë pjesëmarrësit në panairin në Pekin, kur Gates u shfaq me një kavanoz në dorë me jashtëqitje njeriu.

Ky detaj ishte një përpjekje për të tërhequr vëmendjen për një problem që prek vendet në zhvillim kudo në botë:  mungesa e tualeteve.

“Vende pa kanalizime janë shumë të rrezikshme. Fëmijët kur janë jashtë duke luajtur, ata janë duke u ekspozuar gjithë kohën, dhe kjo është arsyeja pse ne e lidhim këtë jo vetëm me cilësinë e jetës, por me sëmundjet dhe vdekjen dhe me kequshqyerjen”, u tha ai të pranishmëve.

Miliarderi ka përdorur një pjesë të konsiderueshme të pasurisë së tij për të siguruar mjedise sanitare të pastërta dhe të rehatshme për pothuajse gjysmën e popullsisë së botës që vuan për to.

“Kur mendon për gjërat bazike, që janë shëndeti dhe ushqimi i mjaftueshëm, ti mendon se dhe një tualet i mirë përfshihet në këtë listë,” tha Gates.

Gates ishte në Pekin të martën për “Reinvented Toilet Expo”, një forum i organizuar nga Fondacioni Bill & Melinda Gates që shfaq teknologji të ndryshme tualeti në vend të kanalizimeve, duke bërë më të lehtë dhe më të lirë instalimin e pajisjeve.

Ekonomia e 2-të në botë po bën një përpjekjeje për të përmirësuar banjat e saj, një fushatë që Presidenti Xi Jinping e ka quajtur “revolucioni i tualetit”.

“Kina ka bërë një progres të madh në përmirësimin e shëndetit dhe higjenës publike për miliona njerëz,” tha Gates.

“Kina ka një mundësi për të nisur një kategori të re të zgjidhjeve të reja për higjenën sanitare nga e cial do të përfitojnë miliona njerëz në mbarë botën”.

/Straitstimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0