Me certifikatë vaksinimi ose test PCR çdo 5 ditë në punë. Ja cilat kategori preken nga rregullorja e re në fuqi - Business Magazine Albania

Me certifikatë vaksinimi ose test PCR çdo 5 ditë në punë. Ja cilat kategori preken nga rregullorja e re në fuqi

certifikatë vaksinimi

Prej ditës së sotme hyjnë në fuqi rregullat e reja për punonjësit e administratës publike, punonjësit e supermarketeve dhe të qendrave tregtare, në funksion të masave për frenimin e përhapjes së COVID-19. Sipas urdhrit, të miratuar në datën 23 dhjetor të vitit që sapo lamë pas punonjësit e këtyre kategorive, të cilët nuk janë vaksinuar për COVID-19 do të duhet të paraqesin test PCR-je çdo 5 ditë, për të verifikuar që nuk janë mbartës të infeksionit Sars-Cov-2.

Ndërkohë që të vaksinuarit, duhet të depozitojnë pranë qendrës së punës, certifikatë vaksinimi COVID-19, të lëshuar nga e-Albania, që vërteton vaksinimin e plotë, në formë digjitale apo të printuar. Sipas urdhrit, ata që kanë kaluar infeksionin mund të depozitojnë certifikatë shërimi COVID-19 të lëshuar nga e-Albania ose dokument të lëshuar nga autoritetet shëndetësore të vendit, që provon shërimin nga infeksioni Sars-Cov-2, me vlefshmëri deri në 6 muaj pas shërimit.

Përjashtim nga rregullat e përcaktuara në këtë urdhër bëhet vetëm për rastet që kanë indikacion mjekësor të përcaktuar me dokument mjekësor për mos aplikimin e vaksinës.

https://qbz.gov.al/eli/urdher/2021/12/23/561 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0