Mbretëria e Bashkuar bllokon ofertën e planifikuar të Microsoft për Activision prej 68.7 miliardë dollarësh, duke thënë se kjo do të "dobësonte ndjeshëm konkurrencën" - Business Magazine Albania

Mbretëria e Bashkuar bllokon ofertën e planifikuar të Microsoft për Activision prej 68.7 miliardë dollarësh, duke thënë se kjo do të “dobësonte ndjeshëm konkurrencën”

Activision

Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve në Mbretërinë e Bashkuar (CMA) ka konfirmuar se synon të bllokojë blerjen e Activision nga Microsoft, duke arritur në përfundimin se një bashkim i tillë do të krijonte “operatorin më të fuqishëm” në tregun e lojërave cloud.

CMA vuri në dukje se me pjesën aktuale të Microsoft, prej 60-70% të tregut të lojërave cloud në Mbretërinë e Bashkuar, blerja e portofolit të lojërave të Activision do të “dobësonte ndjeshëm konkurrencën”. Ai shtoi se Microsoft do të mund të nxiste ndalimin e lojërave të tilla nga platformat konkurruese të lojërave.

Historia e deritanishme

Me anë të një përmbledhjeje të shkurtër, Microsoft zbuloi fillimisht planet për të blerë Activision në një marrëveshje të madhe prej 68.7 miliardë dollarësh janarin e kaluar, një lëvizje që në thelb do ta bënte Microsoft-in kompaninë e tretë më të madhe të lojërave në botë , bazuar nw të ardhurat, pas Tencent dhe Sony, duke i dhënë asaj kontroll direkt  tek Call of Duty dhe World of Warcraft.

Korrikun e kaluar, CMA konfirmoi se po fillonte një hetim antitrust mbi marrëveshjen, dhe dy muaj më parë rregullatori dha treguesin më të fortë deri më tani, se ishte duke u përgatitur për të bllokuar bashkimin, kur përkohësisht arriti në përfundimin se “mund të dëmtonte lojtarët në Mbretërinë e Bashkuar” duke rritur më shumë çmimet, më pak zgjedhje dhe më pak inovacion. Më pas, muajin e kaluar, CMA ngushtoi pozicionin e saj për t’u fokusuar tërësisht në lojërat cloud, në vend të lojërave të konsolës.

Ky është një pozicion që CMA e ka konfirmuar sot, duke vënë në dukje se Microsoft mund të dëmtojë konkurrentin e tij më të afërt në tregun e konsolave, Call of Duty nga PlayStation i Sony. Ai tha se kjo ndodh sepse PlayStation ka një “bazë të madhe dhe fitimprurëse përdoruesish që blen rregullisht Call of Duty” dhe se humbjet nga uljet e shitjeve për përdoruesit e PlayStation do të tejkalonin çdo fitim që Microsoft do të arrinte nga kalimi i lojtarëve në Xbox.

Lexo: Publikohet ‘Shqip.ai’ – transkriptim me Inteligjencë Artificiale për gjuhën shqipe

Megjithatë, me lojërat në cloud, CMA vëren se avantazhi i Microsoft-it në treg, për shkak të përhapjes së Windows dhe bizneseve të tij të “infrastrukturës së rëndësishme cloud”, do t’i jepte atij një bazë të fortë mbi të cilën do të fitonte një avantazh të padrejtë nëse do të merrte titujt e Activision Blizzard.

“Asnjë operator tjetër i lojërave cloud nuk e ka këtë kombinim avantazhesh,” shkroi CMA. “Disa nga këto pwrfitime janë reflektuar tashmë në pjesën aktuale të Microsoft-it në tregun në Mbretërinë e Bashkuar të lojërave cloud.

Apelimi

Nënkryetari dhe presidenti i Microsoft-it, Brad Smith, nxorri një deklaratë menjëherë pasi CMA publikoi qëndrimin e saj përfundimtar, duke thënë se Microsoft synon të apelojë vendimin, duke vënë në dukje lëvizjet e fundit që ka bërë për të zbutur shqetësimet e konkurrencës, të cilat përfshijnë nënshkrimin e marrëveshjeve që do të bënin lojërat e Activision Blizzard të disponueshme në pajisjet rivale. Smith shkroi:

Ne jemi plotësisht të përkushtuar ndaj kësaj blerjeje dhe do të apelojmë. Vendimi i CMA hedh poshtë një rrugë pragmatike për të adresuar shqetësimet e konkurrencës dhe dekurajon inovacionin teknologjik dhe investimet në Mbretërinë e Bashkuar.

Ne kemi nënshkruar tashmë kontratat për t’i bërë të disponueshme lojërat e njohura të Activision Blizzard në 150 milionë pajisje të tjera dhe ne mbetemi të përkushtuar për t’i përforcuar këto marrëveshje përmes mjeteve juridike rregullatore.

Jemi veçanërisht të zhgënjyer që pas diskutimeve të gjata, ky vendim duket se pasqyron një kuptim të gabuar të këtij tregu dhe mënyrën se si funksionon në të vërtetë teknologjia përkatëse cloud.

-Brad Smith, Zëvendës Kryetar dhe President

CMA shkroi:

Ne duhej të shqyrtonim mënyrën më të mirë për t’i korrigjuar këto shqetësime. Parandalimi i bashkimit do të ruante dinamizmin konkurrues dhe nivelin e inovacionit që ekziston në tregun në rritje të lojërave cloud. Në të kundërt, Microsoft propozoi një zgjidhje që kërkonte të kompensonte humbjen e konkurrencës me një sërë detyrimesh që do të rregullonin sjelljen e tij dhe mënyrën se si e bënte biznesin për një periudhë dhjetëvjeçare.

Duke shqyrtuar me kujdes propozimin e Microsoft-it, zbuluam se ai nuk do të rivendoste dinamizmin konkurrues, që do të humbiste si rezultat i bashkimit. Prandaj, ne vendosëm që një zgjidhje që ruan konkurrencën, në vend të një zgjidhjeje që imponon mbikëqyrjen rregullatore globale, është e vetmja rrugë efektive dhe proporcionale përpara.

Activision Blizzard, nga ana e saj, nuk i përbuz fjalët në përgjigje të lajmeve të sotme. Një zëdhënës tha se raporti i CMA “bie ndesh me ambiciet e Mbretërisë së Bashkuar për t’u bërë një vend tërheqës për të ndërtuar biznese teknologjike”, duke shtuar se do të “punojë në mënyrë agresive me Microsoft” për të apeluar vendimin.

“Përfundimet e raportit janë një dëm për qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar, të cilët përballen me perspektiva ekonomike gjithnjë e më të vështira”, tha zëdhënësi. “Ne do të rivlerësojmë planet tona të rritjes për Mbretërinë e Bashkuar. Inovatorët globalë të mëdhenj dhe të vegjël do të kenë parasysh se – pavarësisht gjithë retorikës së saj – Britania e Madhe është qartësisht e mbyllur për biznes.”

Vlen të përmendet se blerja përballet me shqyrtim edhe në rajone të tjera anembanë botës, duke përfshirë Bashkimin Evropian (BE) i cili është duke menduar për një hetim të thelluar prej disa kohësh. Komisioni Evropian (KE) kishte vendosur më parë një afat kohor të përkohshëm deri më 25 prill për të shpallur një vendim, por kohët e fundit u zhvendos në 22 maj pas zgjidhjeve të tjera të ofruara nga Microsoft.

Ndërkohë, në SHBA, Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) po padit për të bllokuar marrëveshjen, megjithëse Microsoft së fundmi siguroi një shkarkim në një padi të veçantë private antitrust të sjellë nga lojtarët.

“Në ndalimin e marrëveshjes, CMA jo vetëm që e ka vënë veten në vijën e zjarrit të palëve të bashkimit, por gjithashtu ka vendosur një precedent të rëndësishëm për Komisionin e BE-së dhe FTC-në e SHBA-së, diskutimet e të cilëve janë në vazhdim e sipër,” Alex Haffner, partner i konkurrencës në firmën ligjore Fladgate. , thuhet në një deklaratë.

Techcrunch

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0