Mbetjet e raketës kineze bien në oqeanin indian. NASA kritike ndaj Kinës - Business Magazine Albania

Mbetjet e raketës kineze bien në oqeanin indian. NASA kritike ndaj Kinës

Mbetjet e raketës kineze

NASA ka kritikuar Kinën për raketën që i doli jashtë kontrollit si dhe për rënien e mbetjeve të saj në oqeanin indian.

Administratori i NASA-s, Bill Nelson ka theksuar se është e dukshme që Kina nuk po arrin të përmbushë standardet për të administruar mbetjet e saj hapësinore.

Sipas Nelson, është kritike që Kina dhe gjithë kombet e tjera të veprojnë me përgjegjësi dhe transparencë.

Ai theksoi se, “’Kombet e hapësirës duhet të minimizojnë rreziqet për njerëzit dhe pronën në Tokë të riktihimit të objekteve hapësinore dhe të maksimizojnë transparencën në lidhje me ato operacione. Është e qartë se Kina nuk po arrin të përmbushë standardet e përgjegjshme në lidhje me mbeturinat e tyre hapësinore. Kritike dhe thelbësore që Kina dhe të gjitha kombet e hapësirës dhe entitetet tregtare të veprojnë me përgjegjësi dhe transparencë në hapësirë ​​për të siguruar sigurinë, stabilitetin, sigurinë dhe qëndrueshmërinë afatgjatë të aktiviteteve të hapësirës së jashtme”.

Lexo: SpaceX nisi misionin e tretë për NASA-n në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Astrofizikantë nga Harvard theksuan se mbjetjet mund të binin edhe në qendra të populluara si New York, Madrit apo Pekin, ashtu si edhe në jug në Kilin jugor, apo Zelandën e Re.

Euronews.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0