Materiali inteligjent imiton trurin, kompjuterët e së ardhmes - Business Magazine Albania

Materiali inteligjent imiton trurin, kompjuterët e së ardhmes

Materiali i ri “inteligjent”, i formuar nga atome të vetme të lidhur së bashku si neurone, sillet si një tru i vërtetë, duke ruajtur informacione dhe duke modifikuar veten sipas stimujve të jashtëm: Rezultati, botuar në Nature Nanotechnology nga fizikantë nga Universiteti Katolik i Nijmegen, në Hollandë, do të hapë rrugën për një brez të ri kompjuterësh gjithnjë e më të vegjël, më të fuqishëm dhe më të gjelbër me të cilët do të plotësojë kërkesën në rritje për kapacitet kompjuterik.

Grupi kërkimor i Alexander Khajetoorians tashmë kishte treguar në 2018 se është e mundur të ruhet informacioni në gjendjen e atomeve individuale të kobaltit: duke aplikuar një tension, në fakt, ata mund të induktohen që të lëkunden rastësisht midis vlerës 0 dhe vlerës 1, duke bërë që ata të ‘gjuajnë’ si neuronet. Falë këtij studimi të fundit, studiuesit kanë shkuar edhe më tej, duke zbuluar një mënyrë për të mbledhur atome kobalt në një substrate fosforine, duke formuar një rrjet që është i aftë të ruajë dhe përpunojë informacionin duke imituar trurin.

LEXO: Pandemia: Fitime miliardëshe për koncernet e teknologjisë së informacionit

Ky rrjet, i cili ka sinapset më të vogla (d.m.th. lidhjet) në botë, është gjithashtu i aftë t’i modifikojë ato fizikisht bazuar në inputet që merr. “Kur materiali u stimulua për një periudhë më të gjatë kohore me një tension të caktuar – shpjegon Khajetoorians – ne u befasuam kur pamë se sinapset ndryshuan. Materiali e përshtati reagimin e tij sipas stimujve të jashtëm që mori: e mësoi vetë”.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0