Mastercard po bashkëpunon me Microsoft për një platformë të re pagesash - Business Magazine Albania

Mastercard po bashkëpunon me Microsoft për një platformë të re pagesash


Mastercard Inc. po bashkëpunon me Microsoft për një platformë të re pagesash ndërkufitare

Qëllimi, sipas të dy kompanive është të automatizojë tregtinë globale për klientët biznes dhe të rrisë efikasitetin në të gjitha transaksionet e biznesit global.

Zëvendëspresidenti i Microsoft George Zinn, tha të Enjten që lançimi do të lehtësojë sfidat me të cilat ballafaqohen bizneset në 192 vende.

Lançimi i “Mastercard Track” vjen pasi kompania me bazë në New York (NYSE: MA) përballet me konkurrencën nga ana e Visa. Vitin e kaluar, Foster City, Visa me bazë në Kaliforni (NYSE: V) filloi shërbimin e pagesave blockchain “B2B Connect”.

Ashtu si Mastercard Track, Visa B2B Connect synon të lehtësojë pagesat ndërkufitare duke lehtësuar pagesat direkte midis institucioneve, duke shkurtuar ndërmjetësin tradicional. Visa B2B punon me ndihmën e startup-it blockchain Chain.

Lexoni: Google Cloud së shpejti do të ketë një produkt të ri që do të konkurrojë Amazon dhe Microsoft

Presidenti i Mastercard për rritjen strategjike Michael Froman pret që Mastercard Track të jetë “shumë tërheqës për qeveritë, portet dhe ministritë e promovimit të tregtisë në të gjithë botën.”

Froman më parë ka shërbyer si përfaqësues tregtar i SHBA nën udhëheqjen e Presidentit Barack Obama.

Mastercard është fokusuar veçanërisht në ofertat biznes-to-biznes (B2B) dhe në zhvillimin e inovacioneve teknologjike. Gjatë vitit të kaluar, ajo ka punuar për të trefishuar madhësinë e qendrës së saj të teknologjisë në qytetin e New York, duke shtuar 470 vende pune dhe një strukturë të re 212,000 metra katrore në lagjen Flatiron në Manhattan.

Kompania tashmë ka 250 punonjës të kërkimit dhe zhvillimit dhe teknologjisë në qytet dhe planifikon të shtojë vende të reja pune deri në vitin 2024.

burimi: bizjournals

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0