Makina elektrike Tesla e policisë amerikane mbetet pa bateri ndërsa po ndiqte të dyshuarin


“Jam në kilometrin e tetë me makinën Tesla dhe mund ta humb betejën çdo sekondë,” ishin këto fjalët e fundit të policit Jesse Hartman nga Freemont në San Francisco, para se të detyrohej të gjente një veturë tjetër të policisë gjatë ndjekjes së një të dyshuari në Kaliforni.

Ndjekja me vetura në autostradën 680 në afërsi të Milpitas, shfaq audio inçizimin e publikuar nga mediat amerikane ku dëgjohet biseda e zyrtarit të policisë me bazën, kur bën me dije se vetura po i ndalej për arsye se kishte mbetur pa bateri.

“Le ta vazhdojë ndjekjen dikush tjetër”, dëgjohet duke thënë polici, i cili po ndiqte një veturë që lëvizte me 120 milje në orë, ndërsa ky i ishte vënë pas me veturën zyrtare Tesla Model S prodhim i vitit 2014, që brenda pak minutave iu harxhua bateria.

Lexoni: Elon Musk lajmëron zgjerimin e kompanisë Tesla në vendet e Ballkanit

“Vetura Tesla nuk ishte e mbushur plotësisht me energji elektrike kur kolegu ynë u lajmërua. Për fat të keq, një gjë e tillë po ndodh edhe me veturat që lëvizin me karburant, të cilat me raste i harrojnë t’i rimbushin para se ta përfundojnë turnin e punës”, ka deklaruar zëdhënësi i policisë së Freemontit.

Latimes

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale