Lokalet në Tiranë pa taksë hapësire për Maj-Qershor. Taksa e hoteleve shtyhet deri në Shtator

Taksa e hoteleve

Dy lehtësi për sipërmarrjet e kryeqytetit janë ndërmarrë nga Bashkia e Tiranës. Projektvendimet e Bashkisë parashikojnë heqjen e taksës së hapsirës publike për periudhën Maj-Qershor dhe shtyrjen e taksës së hoteleve deri në muajin Shtator.

Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj prezantoi këto dy nisma në ditën e parë të hapjes së bareve dhe restoranteve, pas më shumë se dy muajsh mbyllur.
Ato janë hapur sot me rregulla të posaçme për të punuar në hapësirat jashtë deri në orën 17:30.

Për dy projektvendimet që do të kalojnë në Këshillin Bashkiak, Veliaj tregoi se janë:

“Heqja e taksës të hapësirës publike për periudhën Maj-Qershor. Kjo nuk do të thotë zaptim të hapësirës publike, por një ndihmë nga bashkia për hapësirën, e cila do të jetë me zero pagesë. Kjo do të inkurajojë këtë kategori për të punuar në këtë periudhë dhe për të rritur xhiron. U bënë 4 muaj që ne zerojmë taksën e hapësirës publike për kafenetë, baret dhe restorantet”.

Lexo: Italia: familjet do të kenë deri në 500 euro për pushimet verore

Shtyrja e taksës për hotelet, “është një mundësi për hotelet në Tiranë për të mbajtur fond për punonjësit dhe xhiron e tyre”, tha Veliaj. Nga kjo masë pritet të përfitojnë rreth 300 hotele që operojnë në Tiranë.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale