Lokalet në Tiranë pa taksë hapësire për Maj-Qershor. Taksa e hoteleve shtyhet deri në Shtator - Business Magazine Albania

Lokalet në Tiranë pa taksë hapësire për Maj-Qershor. Taksa e hoteleve shtyhet deri në Shtator

Taksa e hoteleve

Dy lehtësi për sipërmarrjet e kryeqytetit janë ndërmarrë nga Bashkia e Tiranës. Projektvendimet e Bashkisë parashikojnë heqjen e taksës së hapsirës publike për periudhën Maj-Qershor dhe shtyrjen e taksës së hoteleve deri në muajin Shtator.

Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj prezantoi këto dy nisma në ditën e parë të hapjes së bareve dhe restoranteve, pas më shumë se dy muajsh mbyllur.
Ato janë hapur sot me rregulla të posaçme për të punuar në hapësirat jashtë deri në orën 17:30.

Për dy projektvendimet që do të kalojnë në Këshillin Bashkiak, Veliaj tregoi se janë:

“Heqja e taksës të hapësirës publike për periudhën Maj-Qershor. Kjo nuk do të thotë zaptim të hapësirës publike, por një ndihmë nga bashkia për hapësirën, e cila do të jetë me zero pagesë. Kjo do të inkurajojë këtë kategori për të punuar në këtë periudhë dhe për të rritur xhiron. U bënë 4 muaj që ne zerojmë taksën e hapësirës publike për kafenetë, baret dhe restorantet”.

Lexo: Italia: familjet do të kenë deri në 500 euro për pushimet verore

Shtyrja e taksës për hotelet, “është një mundësi për hotelet në Tiranë për të mbajtur fond për punonjësit dhe xhiron e tyre”, tha Veliaj. Nga kjo masë pritet të përfitojnë rreth 300 hotele që operojnë në Tiranë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0