Ligjvënësit e BE-së: Rregulla të ashpra të gjurmueshmërisë për transfertat e kriptove në luftën kundër pastrimit të parave  - Business Magazine Albania

Ligjvënësit e BE-së: Rregulla të ashpra të gjurmueshmërisë për transfertat e kriptove në luftën kundër pastrimit të parave 

pastrimit të parave

Ligjvënësit e Bashkimit Evropian kanë mbështetur rregulla më të ashpra të gjurmueshmërisë për transferimet e Bitcoin dhe kriptomonedhave të tjera, në një lëvizje që industria tha se do të gërryente privatësinë, do të pengonte inovacionin dhe do t’i ekspozonte përdoruesit ndaj një rreziku më të lartë vjedhjeje. 

Projektligji, pjesë e një lufte më të gjerë kundër pastrimit të parave dhe krimit financiar, do t’u kërkonte firmave të kriptografisë të mbledhin dhe të ndajnë të dhëna për transaksionet në një biznes që deri më tani ka lulëzuar në anonimitetin e tij. 

Sektori i kriptove prej 2.1 trilionë dollarësh (1.9 trilionë euro) është ende subjekt i rregullimit të parregullt në të gjithë botën. Por shqetësimet se Bitcoin dhe homologët e tij mund të prishin stabilitetin financiar dhe të përdoren për qëllime kriminale kanë përshpejtuar punën e politikëbërësve për të sjellë sektorin në vëzhgim. 

Sipas propozimit, të paraqitur për herë të parë vitin e kaluar nga Komisioni Evropian, firmat e kriptove si exchanges do të duhet të marrin, mbajnë dhe dorëzojnë informacione për ata që janë të përfshirë në transferime. Ky informacion duhet t’u vihet në dispozicion autoriteteve kompetente. 

Lexoni: Ukraina lançon NFT që portretizojnë ngjarjet e konfliktit me Rusinë

Kjo do ta bënte më të lehtë identifikimin dhe raportimin e transaksioneve të dyshimta, ngrirjen e aseteve digjitale dhe dekurajimin e transaksioneve me rrezik të lartë, tha Ernest Urtasun, një ligjvënës i Partisë së Gjelbër spanjolle që ndihmon në drejtimin e masës përmes parlamentit. 

Aplikacioni i kriptove, Coinbase kishte paralajmëruar përpara votimit se rregullat do të sillnin një regjim mbikëqyrjeje që mbyt inovacionin. 

Legjislacioni gjithashtu do të godasë të ashtuquajturat portofola “unhosted” – të mbajtura nga individë, jo nga shkëmbime – duke u kërkuar atyre të mbajnë regjistrime të transaksioneve të kriptove dhe të njoftojnë autoritetet përkatëse në rast të një transaksioni me vlerë 1000 euro ose më shumë. 

“Recetë për katastrofë” 

Ligjvënësit nga Komiteti i Parlamentit të BE për Çështjet Ekonomike dhe Monetare (ECON) dhe Komiteti për Liritë Civile (LIBE) mbështetën tekstin e propozuar me 93 vota, kundër 14 dhe 14 abstenime. 

Parlamenti Evropian do të votojë për të gjatë seancës së tij plenare të ardhshme përpara se negociatat e njohura si bisedimet “trilog” të fillojnë midis parlamentit të BE-së, Komisionit dhe Këshillit. 

“Ne kemi humbur një betejë, por kjo është larg përfundimit,” shkroi në Tëwitter pas votimit Patrick Hansen, kreu i strategjisë për financat e decentralizuara (DeFi) Unstoppable Finance. 

Ai e quajti tekstin një “recetë për katastrofë” që do t’i bënte transferimet e kriptove më të rënda dhe më pak të sigurta. 

Regjimi i raportimit, argumentoi ai, do të krijonte “honeypots të të dhënave personale” brenda kompanive private të kriptove dhe agjencive qeveritare që do të ishin në rrezik të lartë hakerimi. 

Regjistri publik i subjekteve me rrezik të lartë 

Komisionet parlamentare duan gjithashtu që Autoriteti Bankar Evropian (EBA) të krijojë një regjistër publik të ofruesve të shërbimeve të aseteve të kriptove që mund të përballen me një rrezik të lartë të pastrimit të parave dhe aktiviteteve të tjera kriminale, duke përfshirë një listë të bizneseve që nuk janë në përputhje. 

Përpara se të vihen në dispozicion të përfituesve asetet e kriptove, ofruesit duhet të verifikojnë që burimi i transferimit nuk i nënshtrohet masave kufizuese dhe se nuk ka rreziqe të pastrimit të parave ose financimit të terrorizmit. 

Gjatë debatit të së enjtes, bashkëraportuesi Eero Heinäluoma tha se një goditje ndaj pastrimit të parave ishte e nevojshme pas pushtimit rus të Ukrainës, i cili shkaktoi një valë sanksionesh globale kundër zyrtarëve të qeverisë ruse dhe oligarkëve. 

Ndërsa rubla ruse është shtrënguar nën sanksionet, Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera janë rritur, duke nxitur spekulimet se ato mund të përdoren për të anashkaluar bllokadën ekonomike. 

Lexoni: Një rrugëtim i shkurtër në botën e NFT-ve dhe komuniteteve në Discord

Nuk ka pragje minimale 

Komisioni kishte propozuar zbatimin e rregullit të gjurmueshmërisë për transfertat me vlerë 1000 euro ose më shumë, por sipas marrëveshjes parlamentare ndërpartiake, të gjitha transferimet do të ishin në fushëveprim. 

Urtasun tha se heqja e pragut e sjell projektligjin në përputhje me rregullat nga Task Forca globale e Veprimit Financiar që përcakton standardet për luftën kundër pastrimit të parave. 

Ai tha se një përjashtim për transfertat me vlerë të ulët nuk do të ishte i përshtatshëm, pasi përdoruesit e kriptove mund të shmangnin rregullat duke krijuar një numër pothuajse të pakufizuar transferimesh. 

/EN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0