Ukraina lançon NFT që portretizojnë ngjarjet e konfliktit me Rusinë  - Business Magazine Albania

Ukraina lançon NFT që portretizojnë ngjarjet e konfliktit me Rusinë 

ngjarjet e konfliktit

Projekti origjinal tregon ngjarjet kryesore të luftës në NFT që do të publikohen dita ditës. 

Kanë kaluar më shumë se një muaj që kur Rusia vendosi të sulmojë Ukrainën dhe ajo që shumë parashikonin do të ishte një sulm i shpejtë është zgjatur me ditë kaosi dhe shkatërrimi. Qeveria e Volodomyr Zelensky ka njoftuar një mënyrë të re për të mbledhur fonde: shitjen e NFT-ve bazuar në një kohëzgjatje të pushtimit rus. 

Ishte Mykhailo Fedorov, Ministri i Transformimit Digjital të Ukrainës, i cili njoftoi lëvizjen përmes llogarisë së tij në Twitter: “Ndërsa Rusia përdor tanke për të shkatërruar Ukrainën, ne mbështetemi në teknologjinë revolucionare të blockchain”. Në mesazhin e tij, Fedorov njoftoi fillimin e META HISTORY: Muzeu i Luftës, “vendi për të mbajtur kujtimin e luftës dhe vendi për të manifestuar identitetin dhe lirinë e Ukrainës”. 

Lexoni: Anonymous shpalli një ‘luftë kibernetike’ kundër Rusisë. Ja cilat janë rezultatet

Në faqen e muzeut, përdoruesi mund të gjejë dhe blejë NFT bazuar në momente specifike të konfliktit, të renditura sipas datës dhe orës. Çdo token është e ndryshme, është e numëruar dhe shoqërohet me një legjendë me një përshkrim të shkurtër të ngjarjes. 

Tokens do të lëshohen pak nga pak, sipas rendit kronologjik dhe nuk do të shfaqen në faqe derisa të shiten. Në kohën e shkrimit të këtij shënimi, ishin të dukshme vetëm ato NFT që korrespondonin me tre ditët e para të pushtimit, për një total prej 54 pjesësh të krijuara nga artistë të ndryshëm. 

Në faqen kryesore të muzeut shpjegohet se projekti synon “të ruajë kujtesën e ngjarjeve reale të asaj kohe, të përhapë informacion të vërtetë midis komunitetit digjital botëror dhe të mbledhë donacione për të mbështetur Ukrainën”. 100% e fondeve të mbledhura do të përdoren për të mbështetur civilët dhe ushtarët e Ukrainës. 

Të gjitha transaksionet kryhen në kriptovaluta përmes portofolëve digjitalë si Ledger, Tokenary, Infinity dhe Ambire në tregun Fair.xyz. Ky projekt i bashkohet iniciativave të ndryshme të Ukrainës për të mbledhur fonde në kriptovaluta që arrijnë deri në më shumë se 54 milionë dollarë. 

Çdo token do të shitet për 0,15 ETH (ekuivalente me 468 dollarë USD). 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0