Libri i vitit për biznesin përpiqet t’ju mbushë mendjen se sulmet kibernetike rrezikojnë kompaninë tuaj - Business Magazine Albania

Libri i vitit për biznesin përpiqet t’ju mbushë mendjen se sulmet kibernetike rrezikojnë kompaninë tuaj

Akademia e sigurisë kibernetike

Ju mund të mendoni se siguria kibernetike është shumë e ndërlikuar ose e mërzitshme për t’u shqetësuar. Libri më i mirë i biznesit i këtij viti dëshiron t’ju bindë ndryshe. Financial Times dhe firma konsulente McKinsey & Company shpallën së fundmi Librin e tyre të Biznesit të Vitit për 2021: “Kjo është mënyra se si bota përfundon”, nga gazetarja Nicole Perlroth, botuar në shkurt nga Bloomsbury.

Libri thellohet në botën e frikshme të sulmeve kibernetike dhe hakerëve gjithnjë e më të sofistikuar që i kryejnë ato. “Bota ka injoruar kryesisht realitetet dhe implikimet e thella të garës së armëve midis hakerëve, kriminelëve kibernetikë dhe bizneseve dhe qeverive kombëtare,” tha Magnus Tyreman, partneri menaxhues i McKinsey në Evropë.

Lexo edhe:  Teknologjia dhe talentet e reja, elemente kryesore për një ekonomi digjitale të qëndrueshme

Libri, të cilin Financial Times e quan një “hetim kthjellues në garën e armëve kibernetike”, analizon aftësitë e hakerëve për të kryer sulme që u kushtojnë kompanive të të gjitha madhësive miliarda dollarë, vjedhin të dhëna të vlefshme dhe konfidenciale nga qeveritë, mbyllin rrjetet e energjisë ose thjesht spiunojnë telefonin tuaj inteligjent.

Edhe personi mesatar përballet me një rrezik të madh në baza ditore, shkruan Perlroth: Kur hakerët gjejnë dyer të pasme në të dhënat e korporatave të mëdha, llogaritë tuaja bankare dhe të dhënat shëndetësore mund të ekspozohen. “E njëjta qasje mund të shfrytëzohet edhe për forca shumë më të errëta,” shkruan ajo.

Libri i Perlroth gjithashtu shikon disa nga sulmet kibernetike më të mëdha në vitet e fundit, duke përfshirë hakimin masiv të SolarËinds të vitit të kaluar që u dha hakerëve të lidhur me Rusinë qasje në sasi të mëdha të dhënash të ndjeshme nga qeveria amerikane dhe kompanitë e mëdha si Microsoft dhe Intel.

Lexo edhe: Huawei dhe Woman4Cyber Albania bashkë për sigurinë kibernetike 

Ironikisht, ajo argumenton se e njëjta qeveri e SHBA-së mund të jetë pjesërisht fajtore për krijimin e një bote ku sulmet kibernetike janë gjithnjë e më të përhapura, duke filluar me përdorimin e supozuar të administratës Obama të një krimbi kompjuterik të shkallës ushtarake për të sabotuar një objekt bërthamor iranian në vitin 2010.

Në ceremoni, Perlroth tha se shpreson se çmimi mund të ndihmojë të ndriçojë “një dritë mbi industrinë shumë sekrete dhe kryesisht të padukshme të armëve kibernetike, në mënyrë që  mund të ketë disa nga bisedat e nevojshme tani, para se të jetë tepër vonë.”

CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0