Liberalizimi i vizave për Kosovën, Parlamenti Europian voton pro


Për Kosovën, mundësia e lëvisjes së qytetarëve, zhvillimi i biznesit dhe tregtia me jashtë janë shumë më të mundura duke nisur nga sot. Parlamenti Europian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Në votimin u shprehën pro 420 eurodeputetë, ndërsa ishin kundër 186 dhe abstenuan 22 deputetë.

Pak para votimit, Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Tanja Fajon, tha: “Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, ndaj dhe kërkoj votën e të gjithë eurodeputetëve pro rekomandimit të ardhur nga Komisioni Europian që më 18 korrik të këtij viti”.

Lexo: Produktet “Made in Kosova” nuk depërtojnë dot në Europë pa liberalizimin e vizave

Pas kësaj faze, radhën për të votuar e ka Këshilli i Ministrave të BE-së.

Bisedimet në emër të Parlamentit Europian do t’i udhëheqë Tanja Fajon, raportuese për vizat në Parlament. Ajo tashme ngarkohet të nisë bisedimet me Këshillin e Bashkimit Europian.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale