Leonardo da Vinçi, modeli i gjeniut që mund të përdorim sot - Business Magazine Albania

Leonardo da Vinçi, modeli i gjeniut që mund të përdorim sot


Walter Isaacson ka shkruar biografitë e disa prej njerëzve më madhështorë që kanë jetuar ndonjëherë: Albert Einstein, Steve Jobs, Ben Franklin dhe tani, Leonardo da Vinçi – njeriu arkeik i Rilindjes.

Lexoni: Këshilla për jetën dhe punën nga Albert Einstein

Ai i shpjegoi një turme intelektualësh në një event të organizuar nga Zach Todd Liberman dhe Saumitra Thakur në New York, të Enjten mbrëma, çdo person madhështor e ka kombinuar dashurinë e tij për shkencat me dashurinë për artet – Einstein me violinën e tij; Jobs me kaligrafinë e tij; Franklin me balonat e tij.

Megjithatë, ndërsa secili prej tyre është një model i rëndësishëm, jo të gjithë janë të arritshëm. Askush nuk ka “fuqinë e procesimit” në trurin e tyre në atë që bëri Einstein, kështu që nuk mund t’i mësoni saktësisht gjërat me imitim.

Por Leonardo, pavarësisht se është një nga njerëzit më të famshëm që ka jetuar ndonjëherë, është pak më i aplikueshëm në jetën tonë të përditshme. Isaacson tha se kjo është për shkak se ajo që e bëri Leonardon, LEONARDO ishte nevoja e tij e pangopur dhe e gjithëpushtetshme për të ditur çdo gjë.

“Mund të jemi vëzhgues dhe kuriozë si Leonardo,” tha Isaacson. “Unë mund të përpiqem, çdo ditë,  t’i shoh gjërat në një mënyrë më të kujdesshme.” Ishte vëzhgimi i përkushtuar i Da Vinçit për botën natyrore që i mundësoi atij të bënte punën e tij më të paharrueshme.

Mona Lisa është rezultat i studimeve artistike të shkencëtarit për anatominë.

Po kështu, studimet e Da Vinçit për lëvizjen e ujit treguan studimet e tij për qarkullimin e gjakut, që përsëri e konfirmuan artin e tij. Kureshtja e tij udhëhoqi sjelljen e tij: Da Vinçi gjithashtu bëri listë pas liste të objekteve që ai donte të eksploronte në botë, nga skajet e hijes në nofullat e krokodilëve.

Falë mediave sociale dhe shërbimeve të transmetimit të sotëm, mënyra jonë e përvojës është shpesh pasive, argëtim i shpejtë (“Kam 30 sekonda para se të vijë ashensori, kontrollo më mirë Twitter,” thotë një nga impulset e mia më pak të admirueshme). Por Leonardo mishëroi atë që psikologët më vonë do ta identifikonin si një çelës për lulëzimin njerëzor: autonominë.

Lexoni: Disa këshilla nga gjeniu Albert Ajnshtajn

Interesat e tij rridhnin prej tij dhe ai i ndoqi me përpjekje legjendare. Bëhet fjalë për kultivimin e një mënyre të angazhimit me botën që është vetë-ekspresive dhe vetë-zgjeruese. Ju formësoni veten tuaj, me fjalë të tjera. Leonardo me siguri e bëri këtë.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0