Këshilla për jetën dhe punën nga Albert Einstein

Këshilla për jetën dhe punën nga Albert Einstein


Fizikanti ikonë kishte disa këshilla thelbësorë për jetën që ende janë të vërteta pas gati një shekulli.

Kur nuk ishte i zënë që të dekodonte misteret e universit, fizikanti gjermano-amerikan dhe djaloshi historik mega-i zgjuar, Albert Einstein, gjithashtu shpërndante njohuri në temat më të zakonshme ekzistenciale si lumturia dhe përmbushja e njeriut.

Lexoni: Një udhëzues për të patur sukses

Dy këshilla të shkruara në letër nga vetë gjeniu prototipik janë vendosur të dalin në ankand sot në Jeruzalem. Sipas shitësit anonim, Einstein i dha shënimet një korrieri në Tokio në 1922, kur ai ishte në një turne në Japoni.

Një jetë e qetë dhe modeste sjell më shumë gëzim sesa një ndjekje e suksesit e lidhur me trazira të vazhdueshme,” shkruante Ajnshtajni në gjermanisht në stacionarin e Hotel Imperial Tokio.

Në një tjetër letër të bardhë ai shkroi “ku ka vullnet, ka një mënyrë.

Ndoshta nëse je me fat ato shënime do të bëhen shumë më të vlefshme se sa një këshillë e zakonshme,” thotë shitësi, i cili është një i afërm i korrierit.

Fjalët e Einstein nga shumë janë një ndihmë dhe zhvillim profesional që do të pasojnë në dekadat e ardhshme, duke u lutur që të gjithë ne të përqendrohemi në kryerjen e një pune të mirë, edhe kur mund të jetë punë e vështirë, në vend që të ndjekim famën, paratë dhe të gjitha nënproduktet e tjera të punës që në fund të fundit mund të jenë më pak të kënaqshme.

Është e mundur që Einstein të ndiejë keqardhje për rrugën e tij në atë kohë, duke vizituar botën si një njeri i famshëm shkencor. Kur ai shkroi shënimet, ishte informuar se do të merrte Çmimin Nobel për Fizikë.

Ndoshta ai po hynte për paqe dhe heshtje në një mjedis më të njohur se sa në dhomën e hotelit në Tokion të largët në atë moment.

Lexoni: Njihuni me vajzën 11-vjeçare e cila sapo ka filluar biznesin e saj 11 milionë $

Pavarësisht kësaj, urtësia e thjeshtë prek këdo që ka gjetur rezultatin e një suksesi të caktuar, si një rritje në kaosin dhe kompleksitetin e jetës.

Në ato momente, vlera shpesh e anashkaluar e thjeshtësisë është diçka që nuk duhet të jesh një gjeni për ta kuptuar. Por ndonjëherë ndihmon që ta keni në kujtesë.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0