Lenovo Yoga Book është një laptop pa tastierë fizike


Microsoft Courier ishte një projekt ambicioz që daton nga 2010-ta por edhe pse inovativ nuk gjeti asnjëherë mbështetjen e investitorëve të kompanisë. Produkti më i fundit i Lenovo, Yoga Book, merr rrugëtimin pikërisht aty ku e la Microsoft për të bindur industrinë se një laptop me dy ekrane mund të jetë një sukses.

Në esencë është një hibrid laptop-tablet por ka diçka që se keni parë më parë në këtë linjë produktesh. Një laptop normal Yoga karakterizohet nga një stil dizajni fizik prej libri me ekran dhe tastierën por Yoga Book ka një ekran dhe një tjetër ekran.

Hibridi shoqërohet nga një laps Stylus pa bateri dhe 2,048 pika presioni i aftë të gjurmojë edhe këndin e presionit. Lenovo thotë se tastiera virtuale, ekrani i dytë, është po aq e shpejtë dhe e saktë sa edhe një fizike.

Modeli i tastierës mbetet i njëjtë me një tastierë fizike, por butonat mund të zgjerohen në bazë të nevojave. Për shembull, nëse keni tendencë që të shtypni poshtë butonit të hapësirës, ai do ti zgjerojë sensorët e prekjes për t’ju përshtatur juve. Lenovo tha se tastiera do të ketë një software që ta lejojë të përshtatet me tendencat e përdoruesit.

Lenovo-Yoga-Book-është-një-laptop-pa-tastierë-fizike-business-mag

Yoga book fuqizohet nga një proçesor Intel Atom X5-Z8550 shoqëruar nga 4GB RAM dhe 64GB memorie të brendshme. Ekrani origjinal ka një madhësi 10.1 inç dhe rezolucion 1920×1200. Yoga Book përmban një mori sensorësh të zakonshëm ku mund të përmendim akselerometër dhe sensor të dritës së ambientit. Kamera e pasme ka një rezolucion 8 megapiksel ndërsa frontale 2 megapiksel. Konektiviteti përfshin Wi-Fi 2.4/5Ghz 802.11 a/b/g/n/ac dhe një model global LTE. I gjithë produkti peshon 690 gram.

Ashtu si hardware-i, edhe software-i është i pazakonshëm. Yoga Book vjen me Windows 10 dhe do të kushtojë 549 $. Do të jetë i disponueshëm edhe me Android Marshmallow 6.0 dhe do të kushtojë 499 $. Me këtë të fundit Lenovo ka ndërtuar një ndërfaqe quajtur Book UI për të bërë më të lehtë funksionimin në disa aplikacione në Android.

Burimi: pcworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale