Ky robot humanoid do t’ju lërë gojëhapur me ngjashmërinë që ka me njerëzit realë - Business Magazine Albania

Ky robot humanoid do t’ju lërë gojëhapur me ngjashmërinë që ka me njerëzit realë

robot humanoid

Engineered Arts, një projektues dhe prodhues i robotëve humanoidë me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, së fundmi tregoi një nga krijimet e saj më të gjalla në një video të postuar në YouTube. Roboti, i quajtur Ameca, shfaqet duke bërë një sërë shprehish në fytyrë tepër të ngjashme me njeriun.

Në fillim të videos, Ameca duket se “zgjohet”, pasi fytyra e saj përcjell një përzierje konfuzioni dhe zhgënjimi kur hap sytë. Por kur Ameca fillon të shikojë duart dhe krahët e saj, roboti hap gojën dhe ngre vetullat në atë që duket si habi. Fundi i videos tregon Ameca-n duke buzëqeshur dhe duke përshëndetur me dorë shikuesit.

Na vjen keq t’ju zhgënjejmë, por Ameca nuk ecën, nuk rrotullohet ose të hidhet në ajër, siç bën roboti Atlas i Boston Dynamics. Thënë kështu, me siguri nuk do ta shohim Ameca-n duke ecur dhe duke folur mes nesh së shpejti. Engineered Arts thotë se roboti aktualisht nuk është në gjendje të ecë, megjithëse dëshiron t’ja japë këtë aftësi gradualisht.

Nëse Ameca nuk ju tremb mjaftueshëm, Engineered Arts zhvilloi gjithashtu një tjetër robot të quajtur Mesmer. Kompania thotë se ka përdorur skanime 3D të njerëzve aktualë për t’i dhënë robotit strukturën e saktë të kockave, strukturën e lëkurës dhe shprehjet reale të fytyrës. Në një video të postuar vetëm disa ditë pas shfaqjes së Ameca-s, Mesmer bën një sërë shprehjesh që duken edhe më bindëse, duke qenë se ky bot ka lëkurë dhe tipare të fytyrës më të gjalla sesa Ameca për momentin.

/theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0