Ky mision i ri i NASA-s sipas shkencëtarëve ka mundësi të zbulojë alienë - Business Magazine Albania

Ky mision i ri i NASA-s sipas shkencëtarëve ka mundësi të zbulojë alienë

NASA

Më 16 tetor, nëse gjithçka shkon mirë, NASA do të nisë një sondë hapësinore të kategorisë Discovery të quajtur “Lucy” në një udhëtim 12-vjeçar për të vizituar asteroidet trojanë, të cilët janë të grumbulluar rreth dy pikave Jupiter-Sun Lagrange.

Nëse shkencëtari Jacob Haqq-Misra, një astrobiolog në Institutin e Shkencave të Mermerit Blu, një organizatë jofitimprurëse me seli në Seattle, është i saktë, Lucy ka shans të zbulojë dëshmi të jetës inteligjente aliene.

Asteroidet trojanë janë mbeturinat e mbetura që nga fillimi i Sistemit Diellor, që janë zhvendosur dhe janë mbyllur në vend në dy nga pikat Jupiter-Sun Lagrange. Sipas NASA-s, “Pikat e Lagranzhit janë pozicione në hapësirë, ​ku objektet e dërguara atje priren të qëndrojnë në vend.

Asteroidet trojanë përfaqësojnë një larmi të madhe shkëmbinjsh hapësinorë.

Të gjithë trojanët mendohet se janë të bollshëm në materien e errët. Poshtë një pluhuri izolues, ato mund të jenë të pasur me ujë dhe substanca të tjera të paqëndrueshme. “Misioni Lucy duhet të zbulojë shumë të dhëna në lidhje me Sistemin e hershëm Diellor duke ekzaminuar objekte të veçanta.”

Lexo: Nisen turistët e parë hapësinore në një turne rreth orbitës së tokës

Sipas Haqq-Misra, ideja është se anije kozmike të braktisura aliene, mund të gjenden në mesin e asteroidëve trojanë. Gjatë shekujve, ashtu si asteroidët, anijet e mundshme aliene mund të kenë gjetur vendin e tyre të fundit të pushimit në pikat Jupiter-Sun Lagrange.

Ideja që anijet kozmike të huaja mund të vizitojnë Tokën është zhvendosur si teori komploti në studime serioze shkencore. Një raport i fundit i Departamentit të Mbrojtjes Amerikane mbi “Fenomenet Ajrore të Paidentifikuara” (UAP) nuk doli në një rezultat përfundimtar nëse ndonjë prej tyre ishte me origjinë të huaj.

The Hill

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0