“Ky është standardi i ri”/ Ekzekutivi i kompanisë elektrike iu drejtua platformës Reedit për të edukuar investitorët “memexhinj” - Business Magazine Albania

“Ky është standardi i ri”/ Ekzekutivi i kompanisë elektrike iu drejtua platformës Reedit për të edukuar investitorët “memexhinj”

Kur kompania e automjeteve elektrike “Arrival” u kthye në një aksion në formë “meme” në fillim të këtij viti, presidenti i firmës Avinash Rugoobur shkoi në Reddit për të biseduar me aksionerët e tij të rinj.

“Ne jemi atje dhe përpiqemi të angazhojmë komunitetin. Unë mendoj se ky është standardi i ri tani, “tha Rugoobur në një intervistë me Bloomberg.

Kompania tërhoqi vëmendjen në forumet e tregut të aksioneve të Reddit pasi debutoi në Nasdaq në mars nëpërmjet një bashkimi me një kompani me kontroll të zbrazët. “Arrival” po zhvillon autobusë dhe furgona, duke i prodhuar ato në të ashtuquajturat mikrofabrika.

Lexo edhe: Kush është CEO më i ri i Twitter. 35 vjeçari me origjinë indiane synon një platofrmë të decentralizuar dhe të hapur

Investitorë të tillë në platformat më të reja të teknologjisë janë “po aq të angazhuar dhe të përfshirë në kompaninë tuaj sa investitorët e mëdhenj tradicionalë”, por “nuk ka të bëjë vetëm me ndjekjen e një tendence, sepse ka njerëz të vërtetë që mund të humbasin para të vërteta”, tha ai. “Kjo pjesë edukative duhet të ndodhë dhe kjo është arsyeja pse ne jemi atje”.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0