Kush është CEO më i ri i Twitter. 35 vjeçari me origjinë indiane synon një platofrmë të decentralizuar dhe të hapur - Business Magazine Albania

Kush është CEO më i ri i Twitter. 35 vjeçari me origjinë indiane synon një platofrmë të decentralizuar dhe të hapur

Twitter Inc emëroi shefin e teknologjisë Parag Agrawal si drejtor ekzekutiv, duke zëvendësuar Jack Dorsey.

Platforma e rrjeteve të mediave sociale u bashkohet gjigantëve të teknologjisë Apple, Amazon dhe Alphabet në përzgjedhjen e një personi të brendshëm të kompanisë për postin kryesor.

Këtu janë disa fakte rreth Agrawal:

DEKADA ME TWITTER

Agrawal iu bashkua Twitter-it më shumë se një dekadë më parë si inxhinier softuerësh dhe u emërua nëpunës kryesor i teknologjisë në tetor 2017.

Ai mbikëqyri strategjinë teknike të Twitter dhe ishte përgjegjës për përmirësimin e ritmit të zhvillimit të softuerit ndërsa avanconte përdorimin e mësimit të makinerive në të gjithë kompaninë.

Në moshën 37 vjeçare, Agrawal është CEO më ​​i ri i një kompanie S&P 500.

CEO më ​​i fundit me origjinë INDIANE

Agrawal është CEO i fundit me origjinë indiane, duke iu bashkuar një liste që përfshin Sundar Pichai të Alphabet Inc, Satya Nadella të Microsoft Corp dhe Arvind Krishna të IBM Corp.

I diplomuar në STANFORD

Agrawal ka një doktoraturë në filozofi në shkencat kompjuterike nga Universiteti Stanford dhe një diplomë bachelor në shkencat kompjuterike dhe inxhinieri nga Instituti Indian i Teknologjisë, Bombei (IIT-B).

Të dy Pichai dhe Krishna gjithashtu mbajnë diploma bachelor nga IIT.

PROJEKTI BLUESKY

Që nga dhjetori 2019, Agrawal ka punuar gjithashtu në Projektin Bluesky, një ekip i pavarur arkitektësh, inxhinierësh dhe projektuesish me burim të hapur për të luftuar informacionin abuziv dhe mashtrues në Twitter.

Bluesky po kërkon të prezantojë një teknologji të re të decentralizuar, me idenë që Twitter dhe të tjerët do të bëhen klientë të Bluesky dhe do të rindërtojnë platformat e tyre në krye të standardit, ka thënë më parë Dorsey.

FJALIA E LIRË

Duke iu përgjigjur një pyetjeje mbi mbrojtjen e fjalës së lirë dhe luftimin e dezinformatave në një intervistë me MIT Technology Review në 2020, Agrawal tha se “roli ynë (Twitter) nuk është të kufizohet nga Amendamenti i Parë, por roli ynë është të shërbejmë një bisedë të shëndetshme publike dhe lëvizjet tona reflektojnë gjëra që ne besojmë se çojnë në një bisedë publike më të shëndetshme.”

Përpara se t’i bashkohej Twitter-it, Agrawal ka punuar në Microsoft Corp, Yahoo dhe AT&T Labs Inc në njësitë e tyre kërkimore, sipas profilit të tij në LinkedIn.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0