Ky aplikacion meditimi mund t'ju paguajë 5000 dollarë për 60 sekonda punë - ja se si  - Business Magazine Albania

Ky aplikacion meditimi mund t’ju paguajë 5000 dollarë për 60 sekonda punë – ja se si 

aplikacion meditimi

Calm, një kompani meditimi dhe mirëqenieje, po kërkon një zë që i vë në gjumë njerëzit. Dhe shpreson ta gjejë atë zë në TikTok. Kompania kohët e fundit postoi një video në platformën e mediave sociale duke njoftuar konkursin e saj Next Voice of Calm, i cili do të zgjedhë pjesëmarrësin me zërin më qetësues për të regjistruar një nga Historitë e Ardhshme të Gjumit të Calm. Fituesi do të marrë gjithashtu 5000 dollarë. 

“Ne po kërkojmë për zërin më të butë të TikTok,” thotë në video Erik Braa, një nga transmetuesit aktualë të Sleep Story të Calm. 

Për të hyrë, pjesëmarrësit e interesuar duhet të postojnë një TikTok 60 sekonda ose më pak të ngjitur në videon e shpalljes së konkursit të Calm. Në hyrjen tuaj një minutëshe, ju mund të lexoni me zë në thelb çdo gjë: “Një listë ushqimore, mesazhin tuaj të fundit ose një histori të sajuar”, thotë Braa. “Për sa kohë që është origjinale dhe shumë qetësuese.” 

Më shumë se 350 milionë njerëz kanë dëgjuar Calm’s Sleep Stories, sipas kompanisë, duke e bërë këtë një mundësi potencialisht të madhe për fituesin. Histori të tjera të gjumit në platformën e Calm janë transmetuar nga të famshëm si Harry Styles, Pink dhe LeBron James. 

Ashtu si shumë aplikacione të shëndetit mendor, Calm përjetoi një fluks përdoruesish të rinj gjatë pandemisë: Ishte aplikacioni më i shkarkuar në botë në prill 2020, me gati katër milionë shkarkime globalisht atë muaj, sipas firmës së inteligjencës Sensory Tower. Calm arriti një vlerësim prej 2 miliardë dollarësh në dhjetor 2020, pas një raundi për mbledhjen e fondeve prej 75 milionë dollarësh. 

Kohët e fundit, industria globale e aplikacioneve të shëndetit mendor në tërësi, e cila u vlerësua në 4.2 miliardë dollarë vitin e kaluar, sipas një raporti të Grand View Research, është vënë nën kritika për faktin se nuk ka përmirësuar mirëqenien mendore të shumicës së përdoruesve. Një studim i janarit i publikuar në PLOS Digital Health, një platformë kërkimore e kujdesit shëndetësor, zbuloi se nuk kishte “prova bindëse në mbështetje të ndonjë ndërhyrjeje të bazuar në mobile”. 

Lexoni: Harrojeni TikTok, Instagram: Gen Z, Millenials po grumbullohen në këtë aplikacion të ri 

Por sipas Calm, Sleep Stories i saj mund të funksionojë në të vërtetë. Në një studim të tetorit 2021 të kryer nga Jennifer Huberty, drejtoresha e shkencës e kompanisë, shumica e pjesëmarrësve raportuan se “përdorimi i Calm i ndihmoi ata të flinin, të qëndronin në gjumë dhe të bënin gjumë të qetë”. Shumica e atyre pjesëmarrësve luftuan me shqetësime të gjumit dhe gati gjysma kishin një diagnozë të shëndetit mendor, sipas studimit. 

Kritikët e tjerë të aplikacioneve të shëndetit mendor kanë ngritur shqetësime etike rreth mënyrës sesi aplikacionet e shëndetit mendor dhe meditimit ndajnë informacionin e përdoruesit: Një studim, i botuar në revistën Interventions në internet në 2019, zbuloi se më pak se 50% e aplikacioneve që synojnë depresionin nuk kishin ndonjë politikë privatësie. 

Politika e privatësisë në faqen e internetit të Calm thotë se mbledh informacion personal të përdoruesit nga brenda aplikacionit të tij dhe platformave të palëve të treta.  

Konkursi Next Voice of Calm mbyllet më 13 maj dhe fituesi do të shpallet më 7 qershor, me Sleep Story që pritet të publikohet në aplikacionin Calm këtë vjeshtë. Pjesëmarrësve u lejohet vetëm një paraqitje secili dhe duhet të jenë të paktën 18 vjeç. Ata gjithashtu duhet të jenë banorë të ligjshëm dhe të jetojnë në SHBA ose Mbretërinë e Bashkuar. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0