Ky 25-vjeçar fiton 150,000 dollarë në vit dhe investon pothuajse gjysmën e asaj që fiton - Business Magazine Albania

Ky 25-vjeçar fiton 150,000 dollarë në vit dhe investon pothuajse gjysmën e asaj që fiton

investon

Terzel Ron nuk kishte shumë para teksa rritej në një apartament me një dhomë gjumi në South Bronx me tre vëllezër e motra të tjerë. Prindërit e tij, emigrantë pa dokumente nga Gana, nuk mund të përballonin kujdesin dentar, kështu që ai kaloi vitet e adoleshencës me një dhëmb të munguar deri në moshën 18 vjeçare. Në shkollë të mesme, Ron punoi punë të ndryshme me kohë të pjesshme, për të paguar për punën dentare, e cila në atë kohë nuk mbulohej nga plani i kufizuar i sigurimit shëndetësor të nënës së tij.

Përvoja formoi mënyrën se si tani 25-vjeçari i qaset financave të tij si i rritur, veçanërisht kur bëhet fjalë për kursimin e parave.

“Mësimi më i rëndësishëm që kam mësuar është ‘kurseni para dhe paratë do t’ju shpëtojnë’,” thotë Ron.

Sot, Ron po bën pikërisht këtë. Tani që jeton në Los Angeles, ai fiton rreth 150,000 dollarë në vit midis dy punëve të tij të prodhimit të videove dhe investon gati gjysmën e asaj që fiton.

Lexoni: Të krijosh një “Brand” mund të jetë faktori kyç për suksesin e biznesit tuaj. Arbër Çepani “tregon “magjinë” pas “Komitetit”

“Fillova të kuptoja se paratë ishin mënyra për të siguruar gjithmonë stabilitet në jetë, dhe kështu nuk doja kurrë t’i shpenzoja. Gjithmonë kam dashur t’i ruaj dhe, natyrisht, t’i rris”, thotë Ron.

Duke ndjekur arsimin

I etur për të përmirësuar perspektivat e tij të fitimit, Ron thotë se ai “u mor seriozisht” në lidhje me arritjet akademike në shkollën e mesme. Pasi fitoi një bursë në kolegj, ai u regjistrua në klasa të avancuara dhe iu bashkua aktiviteteve jashtëshkollore, të cilat përfshinin një mandat si president i trupit studentor për shkollën e tij. Kur familja e tij u transferua në Xhamajka, Queens, pak para vitit të dytë, Ron vendosi të vazhdonte të shkonte në shkollën e tij të mesme në Bronx të Jugut, e cila ishte më shumë se dy orë udhëtim larg, pasi ai nuk donte të fillonte nga e para dhe të rrezikonte të humbte kreditet e AP duke u transferuar në një shkollë të re.

Puna e palodhur u shpërblye me një bursë të plotë akademike në Universitetin e New York në Manhatan, ku interesi i Ron për median dhe transmetimin çoi në një diplomë në prodhim televiziv. Por, megjithë udhëtimin e tij të plotë, Ron vazhdoi të nxitonte duke punuar punë me kohë të pjesshme, duke përfshirë dhënien e mësimit dhe TV production.

“Kurrë nuk kam bërë festa apo jetë sociale në fakultet, sepse kam qenë gjithmonë i zënë me tre apo katër punë”, thotë ai. “Prapëseprapë, nuk ishte e lehtë t’ia dilnim mbanë.”

Pasi u diplomua nga NYU në 2018, Ron kaloi nëntë muaj duke kërkuar punë me kohë të plotë. Ai përfundimisht gjeti një punë si asistent prodhimi me ViacomCBS në Mars 2019 dhe ishte në gjendje të shlyente 5,000 dollarë nga kreditë e tij studentore ndërsa punonte atje.

Duke fituar 150,000 dollarë në Los Angeles

Ron qëndroi në ViacomCBS deri vitin e kaluar, kur u rekrutua nga një rrjet i madh televiziv dhe u transferua në Los Angeles me të dashurën e tij për të punuar si producent i asociuar. Ai tani fiton pak më pak se 110,000 dollarë në vit nga ajo punë, si dhe rreth 40,000 dollarë në vit nga një punë e dytë me kohë të pjesshme si menaxher prodhimi për një aplikacion video chat, i cili paguan për orë.

Edhe pse ai po fiton më shumë para se kurrë më parë dhe aktualisht është i sigurtë financiarisht, Ron ende kursen. Ai punon shtatë ditë në javë midis dy punëve të tij, zakonisht nga ora 9 e mëngjesit deri në rreth 23:00. gjatë ditëve të javës dhe 14:00 deri në orën 21:00 në fundjavë.

Ron thotë se orët e gjata pasqyrojnë dëshirën e tij për të kursyer sa më shumë para, një zakon që ai e formoi kur paratë ishin të pakta. Ndihmon gjithashtu që e dashura e tij, Rupal, punon me orë të ngjashme. “E dashura ime është personi më punëtor që njoh,” thotë Ron. “Ajo gjithashtu ka tre punë dhe një kompani veshjesh, kështu që ajo ka atë etikën e çmendur të punës që kam unë.”

“Unë nuk shpenzoj domosdoshmërisht shumë para. Kam kaluar shumicën e kohës sime në shtëpi duke punuar përpara një laptopi. Gjithçka që bëj është vetëm të punoj, të ul kokën dhe të bluaj.”

Edhe pse punon nga shtëpia, ai sërish herë pas here merr një makinë, e cila është shpenzimi i tij më i madh pas qirasë. “Makinat në përgjithësi janë një nga asetet më të mëdha të amortizimit që mund të blini, kështu që nuk e pashë nevojën për të blerë një makinë të bukur,” thotë ai. “Kam përdorur Honda Civic 2018 – më pëlqen.”

Shumica e të ardhurave mujore të Ronit shkojnë në investime, me afërsisht 5,000 dollarë në muaj të ndarë midis një SEP IRA, një llogarie brokerimi dhe kriptomonedhave. Ai gjithashtu ka një Roth IRA, por nuk vendos më para në të, sepse të ardhurat e tij vjetore janë mbi kufirin për të kontribuar. Ai ka mbi 70,000 dollarë të kursyera ndërmjet investimeve dhe parave, me rreth dy të tretat e tyre të lidhura në një sërë kriptomonedhash, duke përfshirë Ethereum.

“Me ardhjen e metaverse së shpejti, një pjesë e madhe e këtij themeli është ndërtuar mbi blockchain Ethereum, kështu që kjo është arsyeja pse unë investova shumë në atë zonë,” thotë ai. “Unë jam i interesuar për të ardhmen e kriptomonedhës dhe të shoh se ku më çon ajo.”

Lexoni: Agroturizëm Gjepali, një histori suksesi që trashëgohet prej 6 brezash

Duke parë përpara

Ron planifikon të qëndrojë në botën e TV për një kohë të gjatë, duke drejtuar përfundimisht biznesin e tij. “Unë e shoh veten si një prezantues dhe producent i suksesshëm televiziv, duke krijuar shfaqje televizive, duke i drejtuar ato shfaqje dhe duke ofruar mundësi për njerëzit e tjerë përmes kompanisë sime të prodhimit,” thotë ai. “Kjo është vërtet e rëndësishme për mua.”

Sa i përket qëllimeve të tij aktuale të investimit, Ron shpreson të blejë pronën e tij të parë diku këtë vit. Ai gjithashtu shpreson të bëhet milioner deri në moshën 30-vjeçare. “Nuk është domosdoshmërisht një afat i vështirë është thjesht një mantra që e fillova në moshën 15-vjeçare dhe i thashë vetes kur isha duke u rritur,” thotë ai.

“Megjithatë, kjo ndikon në mënyrën se si kursej. Investoj shumicën e asaj që bëj dhe përpiqem të harroj shumën e parave në llogaritë e mia. Punët vijnë e shkojnë, dhe kur ato shkojnë, e vetmja gjë që mbetet për t’u treguar është shuma e parave që keni kursyer dhe investuar prej tyre.”

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0