Të krijosh një “Brand” mund të jetë faktori kyç për suksesin e biznesit tuaj. Arbër Çepani “tregon “magjinë” pas “Komitetit” - Business Magazine Albania

Të krijosh një “Brand” mund të jetë faktori kyç për suksesin e biznesit tuaj. Arbër Çepani “tregon “magjinë” pas “Komitetit”

Arbër Çepani

Shpeshherë na është rrahur veshi me fjalën “Brand” në bizneset e përditshmërisë dhe rëndësisë që ata i kushtojnë. Në nënvetëdije pyesim veten se ka të bëjë me reklamimin, ka të bëjë me markën, por duhet kuptuar se “Brandimi” është i tëri një proces më vete dhe që sipas studimeve ndërkombëtare është faktor kyç për t’i sjellë sukses të garantuar biznesit tuaj. 

Për ta kuptuar atë fillimisht duhet kuptuar historia. Brandimi është akti i krijimit të një emri ose imazhi unik për një produkt. Kjo shërben për të dalluar produktin në treg, lë një përshtypje të veçantë në mendjet e blerësve dhe tërheq klientët e rinj potencialë. Ndërsa shumica e njerëzve do ta lidhin procesin e markës me koncepte relativisht moderne, origjina e tij daton shumë mijëra vjet më parë.

Marketingu i brandit në formën e tij më të hershme daton që nga viti 2000 para Krishtit dhe u përdor thjesht për të përshkruar pronësinë. Fermerët do t’i markonin bagëtinë e tyre për t’i bërë ato të dalloheshin nga bagëtitë e tjera dhe zejtarët do të ngulnin simbole në mallrat e tyre për të treguar origjinën e tyre. Megjithatë, me kalimin e kohës, brandi është bërë një mënyrë që kompanitë të tregtojnë veten dhe të krijojnë një lidhje besimi me klientët potencialë.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0