Kush zotëron më shumë Bitcoin? Kjo është lista e më të pasurve nga kriptomonedhat - Business Magazine Albania

Kush zotëron më shumë Bitcoin? Kjo është lista e më të pasurve nga kriptomonedhat

Cilët janë zotëruesit më të mëdhenj të Bitcoin? Disa blerës të hershëm të bitcoin ka të ngjarë të kenë përfunduar si njerëzit më të pasur në tregjet e kriptomonedhave. Shumë prej tyre kanë promovuar një strategji të mbajtjes së fitimeve në të ardhmen – “hodhling”, në fjalorin e investitorëve të kriptomonedhave. Një llogari anonime bitcoin që filloi të blejë monedhat në mars 2011 – dhe nuk ka shitur kurrë asnjë –ka grumbulluar një pasuri prej 4.8 miliardë dollarësh, sipas faqes së internetit të analitikës së kriptomonedhave BitInfoCharts.

Një dokument i fundit nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike të SHBA vlerësoi se 1000 investitorët kryesorë të Bitcoin kontrollojnë rreth 3 milion bitcoin, ose afërsisht një të shtatën e ofertës totale të mundshme të kriptomonedhës. Vetëm një pjesë e vogël e atyre mbajtësve kanë zbuluar identitetin e tyre. Cameron dhe Tyler Ëinklevoss, vëllezërit binjakë të njohur për humbjen e një beteje ligjore me Mark Zuckerberg për idenë e rrjetit social pas Facebook, blenë rreth 120,000 bitcoin në vitin 2012, një sasi që do të kapte vlerën 7.2 miliardë dollarë nga mesi i nëntorit.

Në një ankand të vitit 2014, kapitalisti i sipërmarrjes Tim Draper mundi ofertuesit e tjerë për të blerë 29,655 bitcoin që Marshallët e SHBA-së kishin konfiskuar nga perandoria e errët e internetit Silk Road. Ato monedha do të kishin vlerë 1.8 miliardë dollarë me çmimet e sotme. Draper nuk pranoi të thoshte në atë kohë se sa kishte paguar në ankand, por Marshals vlerësuan vlerën e ofertës në rreth 18 milionë dollarë. Michael Saylor, shefi ekzekutiv i MicroStrategy, një kompani softuerësh, tha vitin e kaluar se me kalimin e kohës kishte blerë 17,732 bitcoin me një çmim mesatar prej më pak se 10,000 dollarë; ai zotërim do të ishte me vlerë 1.1 miliardë dollarë me çmimet aktuale.

Po kriptovalutat e tjera? Themeluesit e blockchains më të rinj si Ethereum kanë grumbulluar gjithashtu pasuri të mëdha. Vitalik Buterin, krijuesi i tij, mori 553,000 eter të raportuar nga një fond fillestar i krijuar nga bashkëthemeluesit, një pronë që do të vlente 2.3 miliardë dollarë me çmimet e sotme. Ekipet pas disa projekteve të kriptomonedhave që synojnë të rivalizojnë Ethereum miratuan një qasje të ngjashme, duke e shpërblyer veten me pjesë të konsiderueshme të furnizimeve të tyre token. Monedha Binance, simboli i lidhur me Zinxhirin e zgjuar Binance, është rritur në një kapitalizim tregu prej afro 100 miliardë dollarë në katër vjet.

 

Themeluesi i bursës Binance, Changpeng Zhao, i dha vetes 40 për qind të furnizimit total të monedhës. Solana, një blockchain që ka fituar popullaritet si një alternativë ndaj Ethereum për aplikacionet e financave të decentralizuara, shiti pak më pak se 13 për qind të furnizimit total të monedhës për ekipin themelues për 20 cent për monedhë. Me çmimet aktuale ato do të kushtonin 13.5 miliardë dollarë. Disa analistë kanë vënë në dyshim drejtësinë e këtyre shpërndarjeve fillestare, duke argumentuar se ato kundërshtojnë natyrën e supozuar të decentralizuar të rrjeteve të kriptomonedhave.

“Këto ndarje do të ishin mirë nëse këto do të ishin kompani – nuk është çmenduri të shohësh kaq shumë pronësi,” thotë Ryan Ëatkins, një analist i lartë kërkimor në Messari, një shërbim analitik i kriptomonedhave. “Por, kur po ndërtoni sisteme që supozohet se janë më demokratike, thjesht nuk është demokratike.” Kush ka fituar më shumë para nga kompanitë e lidhura me kriptovalutat? Brian Armstrong, bashkëthemelues i shkëmbimit të kriptomonedhave Coinbase, renditet si themeluesi më i pasur i një kompanie publike të shërbimeve të kriptove. Armstrong zotëron më shumë se 36 milionë aksione në kompani, me vlerë më shumë se 12 miliardë dollarë. Ai gjithashtu shiti aksione me vlerë më shumë se 290 milionë dollarë në ditën e listimit të drejtpërdrejtë të Coinbase, një alternativë ndaj ofertës publike fillestare tradicionale që nuk ka kufizime në shitjet e aksioneve. Bashkëthemeluesi i Armstrong, Fred Ehrsam, zotëron aksione me vlerë 3.8 miliardë dollarë. Themelues të tjerë fillestarë të kriptomonedhave mbajnë aksione të mëdha në kompanitë e tyre që mund të vlejnë miliarda dollarë në letër. Forbes vlerësoi se Sam Bankman-Fried, themeluesi i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX, kishte vlerë 22.5 miliardë dollarë këtë vit, pjesa më e madhe e saj nga afërsisht gjysma e aksioneve të tij në start-upin prej 25 miliardë dollarësh. Barry Silbert, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Digital Currency Group, një kompani e aseteve dixhitale, i tha Financial Times se ai zotëron pak më pak se 40 për qind të kompanisë, të cilën investitorët e vlerësuan së fundmi në 10 miliardë dollarë gjatë një shitjeje private të aksioneve dytësore. Silbert thotë se nuk ka shitur asnjë aksion në biznes.

Pse është kaq e vështirë të përcaktosh mbajtësit më të mëdhenj të kriptomonedhave? Mbajtësit e mëdhenj të kriptomonedhave zakonisht hezitojnë të diskutojnë vendimet e tyre për blerjen dhe shitjen për shkak të frikës rreth hakimit, autoriteteve tatimore dhe rreziqeve të tjera. “Unë mendoj se kushdo i përfshirë me kriptomonedhën sigurisht që nguron dhe, në rastin tim, nuk dëshiron të ndajë asgjë,” thotë Silbert.

Financial Times 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0